Hlavní obsah
Radnice v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl

Bohumín podpoří protest měst i bez černého praporu

Bohumín se dnes připojuje k protestu Svazu měst a obcí ČR. Ten kvůli vládním kompenzačním opatřením v souvislosti s koronavirem vyhlásil dnešek Černým dnem pro obce a kraje. Na radnicích a krajích proto vlají černé vlajky. Bohumín ji sice nevyvěsil, ale iniciativu Svazu měst a obcí plně podporuje.

Radnice v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl
Bohumín podpoří protest měst i bez černého praporu

„S úlevami pro živnostníky souhlasíme. Ale chceme vládu upozornit na to, že na ně chce brát peníze z měst a krajů, a ne ze státního rozpočtu. Jedním z našich hlavních finančních příjmů jsou sdílené daně. A právě u nich očekáváme kvůli vládním daňovým úlevám pokles o minimálně 20 procent. V případě Bohumína odhadujeme, že přijdeme minimálně o 60 milionů korun,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Vláda kvůli dopadům koronaviru snižuje sazbu DPH, odpouští zálohy daní a počítá s tzv. kompenzačním bonusem pro OSVČ. Jen kvůli němu však přijdou obce napříč Českem až o 12 miliard korun. V případě Bohumína je to 24 milionů korun.

„Černá vlajka v Bohumíně dnes sice nevlaje, protože její symbol je pro tuto situaci poněkud nepatřičný a vzhledem k postupu státu by musela viset prakticky stále. Svaz měst a obcí má ale se svým protestem naši plnou podporu. Jsme smutní z toho, jak stát postupuje na úkor měst a krajů, které jsou s ním v této těžké době solidární. Místo toho, aby také stát byl solidární s námi a podpořil a udržel naše investice, činí tak pravý opak. Jenže městům a krajům nikdo nic kompenzovat nehodlá, přestože právě ty mají zásadní vliv na nastartování regionální ekonomiky,“ sdělil Vícha.

Zmírnit dopad zákona o kompenzačním bonusu na města a kraje chtějí senátoři. Poslanci dnes rozhodnou, zda podpoří senátní návrh, nebo potvrdí původní vládní návrh, který určuje, že kompenzace mají platit obce. V případě, že by dnes poslanci senátní návrh přehlasovali, připravuje Senát samostatnou novelu zákona o kompenzačním bonusu s podporou pro obce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků