Hlavní obsah
Nová větrací rekuperační jednotka ve školní třídě v Bohumíně-Skřečoni. Foto: Pavel Čempěl

Bohumín letos pořídil do školních tříd další větrací jednotky

V zimě smog, v létě hluk. S tímto problémem se dlouhodobě potýkaly bohumínské školy při větrání ve třídách. Město proto přišlo před čtyřmi lety s nápadem vyzrát na nevhodné umístění některých tříd v blízkosti rušných silnic moderní technikou. Začalo do nich pořizovat větrací rekuperační jednotky.

Nová větrací rekuperační jednotka ve školní třídě v Bohumíně-Skřečoni. Foto: Pavel Čempěl
Bohumín letos pořídil do školních tříd další větrací jednotky

Ke stávajícím patnácti teď přibyly další čtyři za 1,1 milionu korun, tentokrát v základní škole ve Skřečoni.

„Školy jsou teď kvůli koronavirové situaci bez žáků, a tak jsme mohli realizaci uspíšit a nemuseli jsme čekat až na letní prázdniny. Čtyři větrací jednotky s rekuperací tepla jsme tentokrát nechali nainstalovat do tříd v základní škole ve Skřečoni, která je blízko rušné silnice 1. máje, po níž směřují automobily na dálniční přivaděč u skřečoňského mostu. Jednalo se zatím o první etapu, která zahrnovala jedno patro školy. Příští rok tady počítáme s instalací dalších čtyř přístrojů,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Výměníky vzduchu dosud využívaly dvě základní školy, a to Beneše a Bezručova. Devět přístrojů za 1,6 milionu korun mají v „Benešovce“, šest jednotek za 1,3 milionu korun v „Bezručovce“.

„Od ředitelů škol i pedagogů, kteří v třídách s výměníky učí, máme maximálně pozitivní ohlasy. Podle nich mají jednotky díky regulaci oxidu uhličitého výborný účinek na pozornost dětí. Znatelně se s nimi snížil i únik tepla způsobený klasickým větráním,“ sdělil Bruzl s tím, že postupně by se větracích jednotek s rekuperací mohli dočkat i v ostatních bohumínských školách.

Město pořizuje větrací rekuperační jednotky tam, kde jsou okna tříd blízko frekventovaných cest či křižovatek a klasické větrání je kvůli hluku a emisím problematické. Jde o zařízení podobné velkým lednicím, která dokáží nejen měnit a čistit vzduch ve třídách, ale částečně zvládnou i regulovat teplotu. Kromě větracích přístrojů ve školách se radnice snaží zlepšit životní podmínky svých obyvatel také kotlíkovými dotacemi nebo ozdravnými pobyty pro školáky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků