Hlavní obsah
Bohumínský domov pro seniory hledá nový název. Foto: Pavel Čempěl

Bohumín hledá název domova pro seniory

Krátký, výstižný, dobře zapamatovatelný a zároveň zajímavý. Takový by měl být nový název starobohumínského domova pro seniory, který loni převzalo město od Moravskoslezského kraje. Proto už nemůže používat dřívější jméno Domov Jistoty.

Bohumínský domov pro seniory hledá nový název. Foto: Pavel Čempěl
Bohumín hledá název domova pro seniory

Hledáme vhodný název. Značka – zapojte se i vy. Tak by mohl znít inzerát Centra sociálních služeb Bohumín, které aktuálně vymýšlí vhodný název domova pro seniory, známého jako Domov Jistoty.

„Nápadem nějak zajímavě pojmenovat naše zařízení pro seniory se zabýváme už docela dlouho, ale všechny názvy, které jsme dosud se zaměstnanci vymysleli, už existují nebo je nelze z různých důvodů použít. Například Pohoda je v Chvalkovicích, v Písku mají zase Světlo, v Brně Naději. Do názvu navíc nechceme násilně vnášet přeslazené či zdrobnělé názvy, které působí uměle a nepatřičně,“ uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Anna Oršulíková.

Nalézt vhodný a zajímavý název pro zařízení specializující se na péči o seniory není jednoduché. Svědčí o tom pojmenování některých domovů pro seniory v jiných městech. V sousední Ostravě mají Korýtko, v Chebu dokonce Spáleniště. Byť tyto názvy mají historickou vazbu či místopisný původ, pro neznalé působí spíše kuriózně.

Aby starobohumínský domov dostal důstojné a přitom originální jméno, žádá Centrum sociálních služeb o pomoc veřejnost. Bohumíňáci mohou své nápady posílat až do 30. dubna na e-mail anketa@mubo.cz nebo psát na facebook města.

„Netrváme na jednoslovném názvu, který vyjadřuje nějakou pozitivní vlastnost a má optimistický nádech, i když takové jméno by bylo ideální. Může to být třeba pojmenování podle květiny, planety, zvířete či srozumitelný zeměpisný název odkazující na umístění domova a podobně,“ doplnila Oršulíková.

Město spoléhá, že na prosbu o pomoc s vymýšlením názvu veřejnost zareaguje. Bohumíňáci si už v minulosti lámali hlavu s názvem pro místní Dům dětí a mládeže, Penzion ve věži, Mauglího ranč či „ká trojku“. A byli úspěšní. Pět nejzajímavějších nápadů na pojmenování domova pro seniory postoupí do finále, v němž o tom nejlepším rozhodnou lidé prostřednictvím veřejné ankety na městském webu www.bohumin.cz. Autor vítězného návrhu obdrží jako poděkování balíček dárkových předmětů.

Starobohumínský domov pro seniory provozoval až do konce roku 2015 Moravskoslezský kraj, od ledna 2016 přešel pod Centrum sociálních služeb Bohumín. Převzetím domova seniorů se rozšířilo jeho portfolio na pět poskytovaných služeb. Ty další tvoří pečovatelská služba, osobní asistence, sociálně terapeutické dílny a denní stacionář.

„Náš Domov pro seniory má kapacitu 58 lidí a je plně obsazený. Tím, jak populace stárne, je o ubytování velký zájem. A to hlavně mezi ženami, které se dožívají vyššího věku,“ doplnila Oršulíková s tím, že roční rozpočet domova je více než devatenáct miliónů. Jedenáct miliónů hradí za ubytování, stravu a poskytovanou péči sami senioři, zbytek doplácí pojišťovny, stát a město Bohumín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků