Hlavní obsah
Klášter Kladruby zve na netradiční prohlídky. Foto: Silvie Strachotová

Benediktinské dny v Kladrubech se letos věnují mládí Přemysla Otakara I.

Klášter v Kladrubech po sedmnácté ožije v rámci Benediktinských dnů, oživených nočních prohlídek, které jsou v letošním roce zaměřeny na dětství a dospívání českého knížete a krále Přemysla Otakara I.

Klášter Kladruby zve na netradiční prohlídky. Foto: Silvie Strachotová
Benediktinské dny v Kladrubech se letos věnují mládí Přemysla Otakara I.

Na konci 12. století se kladrubský klášter dostal do nezáviděníhodné situace. Až příliš často byl nucen finančně podpořit vojenské výpravy českého knížete a krále knížete Vladislava II.

Situace se vyhrotila poté, kdy z vězení na nedalekém hradě Přimda utekl Soběslav II., bratranec Vladislava II., který si také nárokoval český knížecí trůn. Vzápětí se rozhořely mezi Přemyslovci boje o trůn, které uvrhly české země do čtvrt století chaosu.

Jak do celé situace zapadá kladrubský klášter? Na kterou stranu se přikloní? Splatí někdy Vladislav II. své dluhy? A podaří se mladému Přemyslu Otakaru získat pro sebe český trůn?

Odpovědi na tyto otázky zájemcům odhalí oživené noční prohlídky v klášteře Kladruby. Již tradičně díky dobrovolníkům a místním ochotníkům budou návštěvníci vtaženi do dob dávno minulých, do bouřlivého období, kdy mezi Přemyslovci propukly spory o nástupnictví a kdy se benediktini z Kladrub snažili z celé situace získat, co největší finanční profit.

Pokud se chcete s ponořit do historie, seznámit se s benediktinskými mnichy a budoucím králem Přemyslem Otakarem I., máte možnost ve dnech 21. a 22. 7. Prohlídky začínají v 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků