Hlavní obsah
Helena Vondráčková má ve svém repertoáru nepřebernou řadu vánočně laděných písniček. Foto: archiv autora

Během své padesátileté kariéry natočila Helena Vondráčková padesátku vánočních písní

Třináct písní obsahuje aktuální album Heleny Vondráčkové, které vyšlo pod názvem Kouzlo Vánoc. Není to však její první vánoční album. Už v polovině 90. let jí vyšla dvě vánočně laděná alba, přičemž řadu tematicky podobných písní natočila i pro televizi nebo na desky.

Helena Vondráčková má ve svém repertoáru nepřebernou řadu vánočně laděných písniček. Foto: archiv autora
Během své padesátileté kariéry natočila Helena Vondráčková padesátku vánočních písní

Jednou ze zpěvaččiných prvních "vánočních" nahrávek byly písně Chtíc, aby spal a Jak jsi krásné neviňátko, které zazněly v televizním a letos znovu reprízovaném pořadu Půjdem spolu do Betléma (1969) - zatímco první písnička je sólová záležitost, druhou natočila se svým tehdejším parťákem Václavem Neckářem.

Další tři vánoční písně vyšly na singlech - v roce 1972 to byla písnička Stříbrem zdobená skříňka, o tři roky později skladba Doufej, že přijde k nám a v roce 1984 duet s Karlem Gottem Dingi-ling, ding-dong. 

V roce 1980 nazpívala zpěvačka známý evergreen Bílé Vánoce, který se v dalším roce objevil jako první píseň na dlouhohrající desce Štědré Vánoce - Václav Hybš se svým orchestrem.

Album Vánoce s Helenou vyšlo v roce 1995 a přineslo dvanáct skladeb (nechyběly mezi nimi i takové skvosty jako Chtíc, aby spal, Tichá noc, Ave Maria, Když mě přijmeš do svých svátků nebo Jen žádné smutnění) a směs moravských a českých koled (Štědrý večer nastal, Já bych rád k Betlému, Byla cesta, byla ušlapaná, Pásli ovce Valaši a další).

Album Vánoce s Helenou 2 vyšlo v roce 1996 a šlo o "live" nahrávky pořízené v pražské Lucerně, kde spolu s Helenou Vondráčkovou zpívají její tehdejší hosté  - Jiří Korn, Marta Kubišová a Karel Černoch.

Mezitím Helena Vondráčková natočila pěknou řádku vánočně laděných písniček pro nejrůznější hudební pořady Československé a později České televize. Oblíbeným a reprízovaným pořadem se stal například pořad Štědrý den bratří Mánesů (1981), kde zpěvačka zpívá Bílé Vánoce a s Jiřím Kornem Zvonky.

Prozatím posledním počinem Heleny Vondráčkové evokujícím nejkrásnější svátky v roce je album Kouzlo Vánoc, které přináší třináct tradičních vánočních písní zahraniční provenience. CD vyšlo v listopadu letošního roku a vedle duetů s Ondřejem Brzobohatým a Miroslavem Dvorským má většina skladeb v podání Vondráčkové premiéru.

Mezi ty nejpůsobivější patří rozhodně tituly jako S tátou být, jak tenkrát, Adeste Fideles nebo Hodně štěstí. Nechybějí ani tři nové verze již dříve Vondráčkovou nazpívaných písní (Vánoční, Bílé Vánoce, Na Vánoce k našim).

Album Kouzlo Vánoc uzavírá nejen zpěvaččin letošní jubilejní rok, ale i zpěvaččin "katalog" vánočních písniček, který se rovná číslu padesát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků