Hlavní obsah
47. Koloběžková Grand Prix Bechyně 2019. Foto: Petr Pokorný

Bechyňskými keramickými trhy se prohnala 47. Koloběžková GP

Lidmi zcela zaplněné centrum Bechyně. Odhadem tři až čtyři tisíce spokojených návštěvníků pulzujících mezi náměstím T. G. Masaryka, hotelem U Draka v Libušině ulici a lázeňským parkem.

47. Koloběžková Grand Prix Bechyně 2019. Foto: Petr Pokorný
Bechyňskými keramickými trhy se prohnala 47. Koloběžková GP

Tak to ve městě na řece Lužnici, proslaveném lázeňstvím a keramikou, vypadá běžně vždy v letním termínu konání oblíbených Keramických trhů a legendární koloběžkové Grand Prix. Výjimkou nebyla ani uplynulá sobota 27. července.

„Tak jak roste obliba a návštěvnost obou vzájemně se prolínajících akcí, rostou také nároky na jejich organizaci a samozřejmě náklady spojené se zajištěním doprovodného kulturního programu. Velice si proto vážíme příspěvků našich dvou hlavních partnerů, Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a Jihočeského kraje,“ uvedl starosta Bechyně Pavel Houdek.

Připomněl, že Keramické trhy a o téměř čtyři desetiletí starší Koloběžková GP, které jsou pevnou součástí bechyňského kulturního léta, patří mezi nejvýznamnější letní akce nejen na Táborsku, ale i v měřítku celých jižních Čech. Obě jsou také nedílnou součástí kalendáře akcí Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny.

Tomu, že návštěvníky Keramických trhů rozhodně netvořili je obyvatelé Bechyně a lázeňští hosté, nasvědčovaly registrační značky automobilů na beznadějně zaplněných parkovištích v celém přilehlém okolí centra města. Organizace akcí přesto fungovala bezvadně.

Kulturní program na náměstí T. G. Masaryka Trhy na náměstí zahájily už v pátek večer koncerty skupin Jan Hrubý Trio a Lazareth. „Trhy byly zahájeny tradičně v sobotu v devět hodin dopoledne a doprovázel ho také již tradiční sraz přibližně stovky majitelů motocyklů, takzvaných chopperů,“ poznamenal starosta.

Pak už se program rozběhl naplno. Stánky s keramikou, ukázky lidových řemesel, občerstvení, zábava v parku pod náměstím pro nejmenší a na podiu jedna kapela za druhou. V deset hodin začínala dechová hudba Sedmikráska. Po ní následovaly po poledni skupiny Sem Tam, plzeňský Kabát Revival a The Beatles Revival. Večer jeviště patřilo Hudbě Praha s Michalem Ambrožem a skupině Midi.

Odpoledne projeli náměstím i účastníci hlavního, čtyři a půl kilometru dlouhého závodu unikátní velké ceny koloběžek. Ten startoval u hotelu U Draka a vedl přes Bechyňský most, Kamenný dvůr, Zářečí, okolo zámku na náměstí a zpět k „Drakovi“.

Recesistický rozměr klání opět podtrhly kostýmy některých účastníků, či osobité konstrukce některých „odrážedel“ pro více jezdců. Absolutní primát v tomto směru jednoznačně patřil vyhlášenému speciálně upravenému trabantu, koloběžko – automobilu pro osm závodníků. Při započtení asi 250 účastníků dětského dopoledního závodu se letošního 47. ročníku koloběžkové GP Bechyně zúčastnilo přibližně pět set závodníků na zhruba třech stovkách „strojů“ s lidským pohonem.

Kulturní léto v Bechyni je v plném proudu a místní obyvatelé i návštěvníci města na Lužnici se mají stále na co těšit. „Na prázdninovém programu je například ještě festival Bechyňské doteky, oblíbený a hojně navštěvovaný Bechyňský festival dechových hudeb a celá řada dalších kulturních, sportovních a společenských akcí,“ dodal Houdek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků