Hlavní obsah
Tady stavěly dostavníky Foto: Vratislav Konečný

Běchovickou Starou poštou se prohánějí čtyři rudí koně

Čtyři rudí koně ve cvalu ve dvoře zrekonstruované Staré pošty v Praze-Běchovicích upomínají na dávnou minulost usedlosti. Kdysi sloužila jako přepřahací stanice dostavníků na trase z Prahy do Vídně. Kočí vyměňovali u povozů koně, cestující se mohli napájet pivem, dámy čajem nebo likérem.

Tady stavěly dostavníky Foto: Vratislav Konečný
Běchovickou Starou poštou se prohánějí čtyři rudí koně

Koně nahradila pára 

Původně tu stála tvrz, ta nepřečkala husitské války, poté dvůr, nakonec zájezdní hostinec. Když nastoupila roku 1840 železnice z Prahy do Pardubic, práskání biči odzvonilo. Nevyužívané objekty postupně chátraly, až se prochátraly do minulého století.

Než budit hrůzu, ať budí radost, řekli si Běchovičtí a pustili se do náročné a složité rekonstrukce. Stála dva a půl roku namáhavé práce a osm desítek miliónů. Vyplatilo se, v objektu je restaurace, výborně tu vaří a za rozumné ceny, s příjemnou obsluhou, sezení na zahrádce stranou ruchu je relaxem.

Zastavili se tu i významní hosté

Rozsáhlý dvůr je „zaplněn“ sochami čtyř rudých koní běžících po kolejích, jako připomínka na doby, kdy se tu zastavili třeba Marie Terezie nebo mladý Mozart.

Z ruiny se vyloupl nádherný objekt

„Po rekonstrukci se ale změnila i dispozice objektu, má dlážděný dvůr a stojí tu tři nové budovy. Autorem koní je sochař Karel Burian. Sochy koní stály od 160 tisíc do 180 tisíc, podle složitosti díla (stojí na 4, 3 nebo 2 nohách), lidé na ně mohli přispět ve veřejné sbírce,” informoval běchovický starosta Ondřej Martan.

V budovách je zázemí pro kulturní akce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků