Hlavní obsah
Pro dnešní děti netradiční podívaná - podkování koně Foto: Kovárna Viva

Baťovský areál ožije Dny řemesel

Ve dnech 3. - 4. října proběhne v baťovském areálu ve Zlíně první ročník akce Dny řemesel. Její součástí bude i speciální doprovodný program pro veřejnost, spojený s prohlídkou strojírenských firem, ukázkami starých řemesel, s netradiční soutěží ve vaření guláše i II. ročníkem běhu baťovským areálem.

Pro dnešní děti netradiční podívaná - podkování koně Foto: Kovárna Viva
Baťovský areál ožije Dny řemesel

Cílem akce, kterou pořádá Kovárna VIVA a. s. společně s Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje ve spolupráci s dalšími místními firmami, je přilákat mladé lidi nejen ke strojírenským, ale i dalším řemeslným oborům. 

Páteční část letošních Dnů řemesel nabídne žákům základních škol opět komentované prohlídky v provozech jednotlivých firem a možnost zúčastnit se prezentace studijních oborů středních škol.

V Kovárně VIVA se například dozví, jak vypadá moderní kovárenství v praxi, co obnáší práce konstruktérů, programátorů nebo operátorů výrobních linek nebo kde všude najdou uplatnění jejich výkovky. Otevřeny budou i prostory dalších firem – MITAS, GENICZECH-M či ZPS – Frézovací nástroje.

Sobotní doprovodný program, který začíná od 9:00 hodin, je potom určený pro širokou veřejnost, která bude mít možnost nahlédnout do výrobních provozů Kovárny VIVA a GENICZECH-M, ale také pod ruce dráteníkům, zámečníkům, kovářům a dalším mistrům starých řemesel. Pro děti je připravena celá řada  aktivit - mohou si například vyzkoušet výrobu klíčů a dobývání sejfu s pokladem, soutěžit o stavebnice Lego nebo se podívat na podkování koně.

Zlínské firmy se snaží touto akcí poukázat na nedostatek kvalifikovaných pracovníků a představit atraktivní formou žákům základních škol a jejich rodičům perspektivu řemesla do budoucnosti. Jedním z netradičních způsobů, jak chce Kovárna VIVA upozornit na tento problém, je i sobotní soutěž ve vaření guláše.

„Desítka kuchařů, kteří zde poměří své síly, jsou ve skutečnosti naši zaměstnanci - kováři. Několik let se učili na kuchaře, nenašli práci v oboru, tak nastoupili k nám a na kováře jsme je rekvalifikovali sami,“ uvedl předseda představenstva Kovárny VIVA Zbyněk Rozsypal a dodal: „Paradoxní je to v tom, že to stojí zbytečné peníze a čas - jak stát na klasickém vzdělání, tak i strojírenské firmy, které musí nové zaměstnance přeškolovat. Podle statistik jsou tyto náklady na rekvalifikaci až třikrát větší, než kdyby se mladý člověk přímo vyučil třeba právě kovářem.“

Akci Dny řemesel uzavře II. ročník běhu baťovským areálem Kovářská pětka, který je určený pro děti i dospělé. Hlavní část závodu odstartuje v sobotu ve 14:00 hodin poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.  

Letošní první ročník Dnů řemesel navazuje na úspěšný nultý ročník, který proběhl v roce 2013 a byl zaměřený především na strojírenské obory. Během jednoho dne firmami v bývalém baťovském areálu prošlo více než 200 žáků základních škol ze Zlína a okolí. Jednalo se o žáky 8. a 9. tříd, kteří se rozhodovali o svém budoucím studiu a právě volba technického nebo strojírenského oboru by pro ně mohla být zajímavou a do budoucna perspektivní variantou.

Dny řemesel probíhají pod záštitou Zlínského kraje a poslankyně Evropského parlamentu Martiny Dlabajové. 

Podrobné informace o programu na www.viva.cz a www.khkzlin.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků