Hlavní obsah
Pacientům na závěr výkonu imponuje procházka chodbou jeho vlastní tepny, kdy se může rozhlížet na všechny strany a pozorovat výsledek opravy. Foto: archiv AGEL

Až do samého nitra tepen zavede pardubické lékaře nová technologie

Kardiologické centrum Agel se sídlem v areálu Pardubické krajské nemocnice rozšířilo své diagnostické možnosti pořízením optické koherentní tomografie (OCT). Tato metoda je dnes vrcholem zobrazovacích možností v diagnostice a léčbě nemocí koronárních tepen.

Pacientům na závěr výkonu imponuje procházka chodbou jeho vlastní tepny, kdy se může rozhlížet na všechny strany a pozorovat výsledek opravy. Foto: archiv AGEL
Až do samého nitra tepen zavede pardubické lékaře nová technologie

Přínos optické koherentní tomografie je největší ve dvou základních klinických situacích. Za prvé při rozsáhlém postižení koronární tepny umožní metoda detailně posoudit rozsah a stupeň onemocnění, a tím umožní daleko přesněji naplánovat opravu cévy. Za druhé dokáže po umístění cévní výztuže (stentu) posoudit kvalitu jeho uložení a předejít tak možným komplikacím spojeným s  ošetřením.

„Obvyklým způsobem zobrazování koronárních tepen je koronarografie, kdy lékař speciální cévkou vstřikuje kontrastní látku do cévy a pomocí rentgenového přístroje zobrazuje její vnitřní průsvit. OCT pracuje s pomocí infračerveného světla a dokáže zjistit nejen vnitřní průsvit cévy, ale i složení cévní stěny. Navíc tento přístroj dokáže velmi přesně hodnotit výsledek léčby pomocí cévních výztuží (stentů), jejichž uložení koronarografie přesně hodnotit neumí,“ vysvětlil vedoucí lékař Kardiologického centra Agel MUDr. Ivo Varvařovský, Ph.D.

Ačkoliv metoda OCT není časově rychlejší a naopak se doba vyšetření prodlouží přibližně o 10 minut, přináší pacientovi významně větší bezpečnost. Lékař totiž pracuje s řádově přesnějším zdrojem informací o stavu koronárních tepen.

„V kardiologii je trendem posledního desetiletí nespoléhat na dojmy z jednotlivých výkonů, ale řídit se výsledky velkých a poctivě vedených klinických studií. A ty nám říkají, že největší přínos OCT je v kvalitě uložení koronárního stentu. Pokud stent nepřiléhá dokonale až k cévní stěně, nebo pokud v jeho okolí vznikne byť drobná trhlinka, je výrazně vyšší pravděpodobnost infarktu myokardu nebo úmrtí nemocného. Sami jsme již zažili řadu situací, kdy nás OCT upozornilo na potřebu doladit umístění stentu tam, kde samotná koronarografie na nic špatného neukazovala. Lze tedy říci, že OCT již několika možným vážným příhodám pomohlo předejít,“ doplnil MUDr. Ivo Varvařovský, Ph.D.

Přístroj OCT pořízený do Kardiologického centra Agel je proti obvyklému vybavení tohoto druhu obohacen o možnost trojrozměrné rekonstrukce cévy a také možnost automatické detekce stentu. Tyto technické přednosti výrazně zrychlují vyšetření a zvyšují přesnost provedení koronární angioplastiky. Pacientovi navíc na závěr výkonu velmi imponuje procházka „chodbou“ jeho vlastní koronární tepny, kdy se může rozhlížet na všechny strany a pozorovat výsledek opravy.

Kardiologické centrum Agel sídlí ve zbrusu nové budově přímo v areálu Pardubické nemocnice. Svým technickým vybavením se dostává na špičku v celé zemi a rovněž patří k nejvyhledávanějším kardiologickým centrům v České republice. Počtem ošetřených pacientů se v posledním desetiletí Kardiologické centrum Agel opakovaně umisťuje v první čtveřici z celkového počtu 22 katetrizačních laboratoří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků