Hlavní obsah
Jedenáct ekologických aut je připraveno k předání. Foto: Josef Zajíc

Automobilový park Ostravy se rozšířil o dalších jedenáct ekologických vozů

Město Ostrava ve středu 4. září rozšířilo park automobilů o dalších 11 vozů na ekologický pohon. Jedná se o trojici Volkswagenů Caddy na CNG a osm elektromobilů Volkswagen e-Golf.

Jedenáct ekologických aut je připraveno k předání. Foto: Josef Zajíc
Automobilový park Ostravy se rozšířil o dalších jedenáct ekologických vozů

V současné době má Ostrava k dispozici již 59 ekovozů, z toho 43 na CNG a 16 elektroaut.

„Stav ovzduší ve městě je jednou z našich priorit a podnikáme řadu kroků, aby se jeho stav zlepšil. Hlavním důvodem pro výměnu vozů se spalovacími motory za ty nízkoemisní je prokázané snížení emisí v silničním provozu. Městská policie už má všechna osobní vozidla na alternativní palivo, tedy CNG a elektromobily. Všechny autobusy ostravského dopravního podniku nebudou nejpozději v příštím roce jezdit na naftu a postupně obměňujeme také vozový park magistrátů a městských obvodů,” řekl při předávání jedenácti ekologických aut primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Podle primátora bylo jedenáct vozidel pořízeno z projektu Ostravou na alternativní pohon II, který je spolufinancován z Národního programu Životní prostředí. Celkové náklady jsou 9,25 milionu Kč, z toho 2,15 milionu pokrývá dotace.

Pět vozidel je určeno pro Městskou policii Ostrava, tři na pohon CNG - Caddy a 2 elektromobily. Ty si převzal ředitel městské policie Miroslav Plaček. Tři elektromobily byly předány Magistrátu města Ostravy a jeden si převzala místostarostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Valentina Vaňková. V Hošťálkovicích si elektromobil převzal starosta Jiří Jurečka, v obvodu Ostrava-Jih starosta Martin Bednář.

Město Ostrava dosud v rámci projektu Ostravou na alternativní pohon I a II  investovala do ekologizace vozového parku 19,9 milionu korun, když celková cena projektu je 21,126 milionu korun, z toho činily 4,22 milionu korun dotace.

Během následujících několika týdnů budou městu dodána ještě elektrická nákladní vozidla  ALKÉ ATX N1 340 EDH pro městské obvody Hrabová, Krásné Pole, Nová Ves, Radvanice a Bartovice a Stará Bělá. Náklady na těchto pět vozů činí 5,67 milionu, z toho je dotace 3 miliony korun. Ostrava bude mít po jejich uvedení do provozu již 64 nízkoemisních vozidel.

Nové veřejné dobíjecí stanice

Rada města Ostravy schválila záměr na výstavbu, umístění a provozování veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Město Ostrava se tím snaží nastartovat zájem o budování a rozvoj nabíjecí struktury pro elektromobilitu.

„Aktuálně byly vybrány 4 pozemky ve vlastnictví města Ostravy. Jedná se o lokality Smetanovo náměstí - za divadlem A. Dvořáka, ulice Střelniční - u Masarykova náměstí, ulice U Cementárny - u In-Line areálu a ulice Závodní - u Městského stadionu SSK Vítkovice. Vedení městských obvodů zároveň dostalo návod, jak by mohli postupovat, pokud by chtěli lokality pro nabíjecí infrastrukturu budovat také na svém území. V obvodu Ostrava-Jih bylo vytipováno 8 podobných lokalit, v Porubě 5 a v Moravské Ostravě a Přívozu dalších 9. Celkem se jedná o 26 míst,” sdělila Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků