Hlavní obsah
Průmyslovka Hodonín v brněnském planetáriu Foto: Jana Slováková

Astrofyzika místo ve školních lavicích přímo v planetáriu

Zatímco se na průmyslovce Hodonín potili budoucí prváci u přijímacích zkoušek, její studenti se vypravili zkoumat miliardy hvězd a vesmírné mlhoviny do Hvězdárny a planetária v Brně.

Průmyslovka Hodonín v brněnském planetáriu Foto: Jana Slováková
Astrofyzika místo ve školních lavicích přímo v planetáriu

Studenti hodonínské průmyslovky se vypravili ve středu 12. dubna do brněnského planetária jako součást hodin fyziky.

Všichni se kochali pohledem na nádherný a nekonečný vesmír a taky se dozvěděli spousty zajímavých novinek o výzkumu a měření vesmíru nejen pomocí vypuštěné sondy Gaia (vynesena raketou Sojuz v roce 2013).

Jejím hlavním posláním je sestavit třírozměrnou mapu nejbližšího okolí v naší galaxii. Měla by zpřesnit polohu přibližně miliardy hvězd (odhadem 1 procento hvězd v naší galaxii), u 150 miliónů nejjasnějších z nich pak také jejich radiální rychlost. Údaje mají být mnohem přesnější a také rozsáhlejší, než tomu bylo u dřívější sondy Hipparcos.

Už v letošním roce bylo kupříkladu na základě měření sondy upřesněna vzdálenost Slunce od centra naší Galaxie na 7,9 kiloparseků (téměř 26 000 světelných roků) a rychlost oběhu Slunce kolem středu naší Galaxie na přibližně 240 km/s.

Pak následovala úchvatná výstava Příběh mlhovin, kde studenti plnili čtyři zadané úkoly: měřili gigantické rozměry mlhovin, snažili se oddělit opravdové meteority od těch falešných, zjišťovali teplotu hvězd v naší Galaxii a také jejich neuvěřitelné velikosti. Zajímavým tématem byla i „temná hmota“. Studenti technického lycea se zúčastnili pokusů z vlnové optiky.

Zkrátka si všichni z planetária odnesli spoustu dalších zážitků a informací, které jim přiblíží astrofyziku a optiku trochu víc, než je psáno v učebnicích. Teď je čeká ještě splnit poslední úkol a tím je ukázat pomocí pracovních listů ve škole, co všechno si z planetária zapamatovali. Jistě to budou samé pěkné známky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků