Hlavní obsah
Robert Rohál Foto: Dana Ehlová (archiv)

Asi bych nemohl jen chodit do práce, potom se natáhnout a nic nedělat, tvrdí Robert Rohál

Málokdo z návštěvníků si Expozice Karla Kryla, která spadá pod Dům kultury v Kroměříži, si uvědomí, že průvodce a vedoucí expozice je také zdatným publicistou, fotografem a autorem mnoha knížek - už skoro rok tam je možné narazit na Roberta Rohála.

Robert Rohál Foto: Dana Ehlová (archiv)
Asi bych nemohl jen chodit do práce, potom se natáhnout a nic nedělat, tvrdí Robert Rohál

Máte zmapováno, jací lidé obvykle zavítají do Expozice Kryla Kryla?

Většinou jsou to ti, kteří Krylovu tvorbu znají a mají rádi. V drtivé většinou jsou pak překvapeni tím, jak je celá expozice udělána a že není postavena na muzeálních artefaktech či osobních předmětech Karla Kryla. Zabrousí sem ale i mladí, kteří znají Krylovy písničky a chtějí se o něm dozvědět něco víc.

Povídáte si i s návštěvníky expozice?

Jasně. Mnohé zajímají různé věci, a tak, co vím, to jim řeknu. Během necelého roku, co tady působím, jsem se setkal s několika lidmi, kteří se s Karlem znali od dětství. Díky tomu vím, jak se jmenovala holčička, do které se osmiletý Karel zamiloval, a jaký byl jako malý kluk. Jeden člověk mi dokonce přivezl jeho první básnickou sbírku, která mu vyšla v Německa, ale i kopii kresbičky, kterou mu Karel namaloval coby žáček do památníku - už tehdy tam nakreslil domek, kolem plot a pootevřená vrátka...

Čím oslovil Karel Kryl vás?

Popravdě řečeno jsem se k němu dostal jako slepý k houslím. Předtím jsem dělal vedoucího programu Domu kultury, pak jsem ale na tři měsíce onemocněl a po návratu mi bylo oznámeno, že nastupuju do expozice. Jsem ale kulturní člověk a osobnost Karla Kryla mi nebyla cizí. Fascinovalo mě třeba už jenom to, jak jsou jeho texty a verše pravdivé a nadčasové. Znovu jsem si to uvědomil během návštěv několika skupin nevidomých. Celá expozice je postavena i na Krylových textech a na písmenkách, ty jsou všude kolem. Musel jsem jim všechno odrecitovat, protože oni to nemohli vidět. Když mi pak zatleskali, hodně mě zaskočili.

Stále ještě vedle vlastní práce zvládáte focení a psaní knížek?

Asi bych nemohl chodit jen do práce, potom se natáhnout a nic nedělat. Loni jsem měl dvě výstavy, ale letos asi nic nového nenafotím. Těší mě však, že jedna z mých kolekcí bude součástí interiéru nové kavárny v Kroměříži. A také jsem dopsal novou knížku. Celá se točí kolem kariéry a osobnosti Heleny Vondráčkové, která letos slaví významné životní jubileum. Helena už obsah autorizovala, společně jsme vybrali fotografie a knížka brzy vyjde v nakladatelství Brána.

Jak jste knihu koncipoval?

Klasicky, takže má prolog, pak pět dekád a epilog. Mezi jednotlivými kapitolami budou krátké příspěvky, které na adresu Heleny napsali například textař Eduard Krečmar, Janis Sidovský, Milan Lasica, Marika Gombitová, Karel Gott, redaktor a editor Jiří Svoboda,  Zdenek Merta, Vlady Gryc, kostýmní výtvarnice Dagmar Březinová, režisér Petr Soukup a další. Jsem rád, že mi zpěvačka poskytla i překlady kritik z Japonska, Ameriky nebo Kanady. Publikace je připomenutím její úžasné kariéry a všech projektů i zahraničních úspěchů, na které hodně lidí už mezitím pozapomnělo. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků