Hlavní obsah
Plakát k výstavě Foto: Ondřej Smolka

Architektonická dvojvýstava otevřela rok 2019 v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Ve středu 23. ledna proběhla v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí vernisáž dvojvýstavy Česká cena za architekturu 2018 a valašskomeziříčského architekta Zdeňka Trefila a jeho ateliéru.

Plakát k výstavě Foto: Ondřej Smolka
Architektonická dvojvýstava otevřela rok 2019 v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Českou cenu za architekturu vyhlašuje, letos již počtvrté, Česká komora architektů. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Již tradičně kredit České ceny za architekturu podporuje prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Význam České ceny za architekturu je rovněž v celoroční a regionální propagaci architektury.

Mezinárodní odborná porota vyselektovala v třetím ročníku soutěže, tedy zde vystavované, do užšího výběru 33 nominantů, z nichž vybrala 11 finalistů, z kterých vzešel držitel hlavní ceny za architekturu.

Cílem soutěže je stimulovat další rozvoj vzdělávacích programů spojených s vývojem kulturní krajiny jako syntézy zastavěného – architektury – a nezastavěného – kulturní krajiny a segmentů přírodní krajiny – městského i venkovského prostředí. S vědomím, že úroveň architektury je jedním z důležitých ukazatelů vyspělosti. 

Výstava se obrací především na širokou veřejnost, obyvatele, sleduje výchovný aspekt vzdělávání veřejnosti a předkládá jisté vzory následování.

Ve Valašském Meziříčí se narodila řada významných architektů, jejichž význam překročil hranice kraje. Jsou to například: Josef Místecký, Václav Hilský, Richard Podzemný, Antonín Tenzer, Zdeněk Plesník či Ladislav Vrátník nebo Vladimír Kalivoda.

Vedle nesporného talentu měla vliv na jejich prosazení zdejší Odborná škola pro zpracování dřeva, která se později změnila ve Střední průmyslovou školu stavební. Také Zdeněk Trefil patří k jejím absolventům; ve studiu architektury poté pokračoval na brněnské technice a potom ještě ve Švýcarsku na ETH v Curychu u profesora Maria Campiho. Pracoval v ateliéru Jiřího Oplatka v Basileji, navrhoval bytové domy. To je pro poznání oboru zásadní zkušenost, Švýcarsko se v devadesátých letech stává evropským architektským zázrakem.

Zdeněk Trefil se však vrací domů, do Valašského Meziříčí. Nezakotvil v žádném z větších měst, ale vrátil se na rodné Valašsko a založil zde roku 1998 ateliér.

V roce 2005 získává Grand Prix Obce architektů, když je Dům na půl cesty vyhodnocen jako nejlepší mezi novostavbami: tato ve výrazu čistá minimalistická bytovka byla kladně přijata díky své nekompromisní výrazové střídmosti, již si architekt osvojil při svém pobytu ve Švýcarech.

Mezi další realizace patří: vila NN (Slavné vily Zlínského kraje), bytový dům Jablůnka (Šumné Valašsko), památník holocaustu, restaurace Snoza, Central bar, Valašská koliba, kavárna Marco Polo, vila Gadas, rekonstrukce funkcionalistické vily arch. Místeckého v Poličné, bydlení pro seniory Seniorpark ve Valašském Meziříčí, vila v Beskydech. 

Výstava ve 2. patře Muzejního a galerijního centra potrvá do 2. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků