Hlavní obsah
Čarodějnice na pilníkovském náměstí Foto: Jaroslav Blažek

Ani v Pilníkově nechyběl lampionový průvod při pálení čarodějnic

Už je zase třicátý duben. Kolem létají čarodějnice a hoří ohně. V dávných dobách se této noci přikládala magická moc.

Čarodějnice na pilníkovském náměstí Foto: Jaroslav Blažek
Ani v Pilníkově nechyběl lampionový průvod při pálení čarodějnic

Lidé věřili, že v noci z 30. dubna na 1. května se čarodějnice slétají na sabat, kde se se samotným ďáblem radí, jak by nejlépe škodily lidem. Jediné čeho se čarodějnice bojí jsou ohně. Před nimi prchají. A proto se právě tento den ohně pálí.

Čarodějnice jsou tak jedním z nejvýznamnějších prastarých pohanských svátků. Dokonce se také o této noci otevírají podzemní sluje a jeskyně, aby právě a pouze tuto noc vydaly své skryté poklady. Dnes se ale tento den slaví spíše příchod jara. A Pilníkov samozřejmě nemohl být pozadu.

Již před sedmou hodinou odpolední se na náměstí začali scházet první malé čarodějky i malí čarodějové. Účastníci, kteří přišli v maskách, dostali lampion, samozřejmě i se svíčkou, a všichni obdrželi papír se seznamem soutěží, které byly na hřišti připraveny. Když se všichni shromáždili, vyrazil čarodějnický průvod osvětlený lampiony k fotbalovému hřišti.

Na plácku za hřištěm již byla připravena vysoká hranice, kterou opět připravili místní hasiči, a malé ohniště pro opékání párků, které děti dostaly po absolvování všech soutěží. Všechny soutěžní disciplíny byly také tak trochu čarodějnické, například slalom mezi košťaty, hod koštětem do dálky, hledání želatinového pavouka v pytli se senem s různou havětí. Než děti absolvovaly všechny soutěže a než si opekly obdržené párky, postupně se setmělo. A tak, ještě než se děti rozešly, přišlo slíbené překvapení. A co to bylo?

„Jééé, ohňostroj,“ volaly děti a ukazovaly na rozprskávající se rakety.

Ohňostroj se všem zúčastněným líbil. Dokonce po jeho skončení se potemnělou nocí rozlehl potlesk.

Tuto akci připravovala předsedkyně sociálního výboru s novými dobrovolníky, kteří se přihlásili do činnosti nového kulturního výboru, když původní přestal fungovat. Samozřejmě také za výrazného přispění místních hasičů, bez kterých si již některé pilníkovské akce nelze ani představit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků