Hlavní obsah
Foto: Anna Čelouchová

Ani hrátky se zvířátky nebudou chybět na dětském rytířském dni na zámku Mníšku

V neděli 29. května se v zahradě zámku Mníšku pod Brdy koná Dětský den s podtitulem Staň se rytířem. Děti předvedou sedm dovedností rytíře a vyslouží si rytířský glejt. Velcí rytíři jezdili na koních, pro ty malé budou přichystáni poníci. Vyzkouší si také rytířskou zbroj nebo si zastřílí z kuše.

Foto: Anna Čelouchová
Ani hrátky se zvířátky nebudou chybět na dětském rytířském dni na zámku Mníšku

Od 11 do 17 hodin bude v neděli 29. května v zahradě mníšeckého zámku připraven dětský den s hrami, soutěžemi a bohatým doprovodným programem. Ze statečných kluků a odvážných holčiček se mohou tento den stát rytíři a rytířky. Po splnění všech dovedností obdrží rytířský glejt.

Děti si vyzkouší šermování, střelbu z luku, házení míčků a kroužků na cíl, oblékání zbroje, jízdu na ponících, pohladí si ovci a kozu a třeba je i pomohou nakrmit, uvidí historické zbraně a ukázku střelby z mušket, čeká je šermířský souboj a také si budou moci zatočit flašinetem. V zahradě se plánuje pískoviště i malý bazének, na mostě stánky a občerstvení.  

Že rytíř neměl lehký život, ví určitě každý. A že neměl lehké oblečení, to také. Z čeho se skládala rytířská zbroj, jak dlouho trvalo, než si vše oblékli, kolik kilogramů vážila? Nasadit helmu, obléci kroužkovou košili, potěžkat dlouhý meč, to vše si děti mohou vyzkoušet. Základní dovedností rytíře pak bylo umění šermu a jízda na koni.

Co ale dělalo správného rytíře rytířem? Musel být nejen statečný, ale i galantní. Dokázal předat dámě květinu, poklonit se, zarecitovat oslavné verše, zazpívat jako trubadúr. Zvládnou děti i tento úkol?

Uvnitř zámku budou probíhat speciální dětské prohlídky. Rodiny s dětmi si mohou vybrat mezi Pohádkovou prohlídkou s princeznou Aničkou, která prochází trasou s reprezentačními místnostmi a děti tu v každém pokoji hádají pohádku, nebo Pohádkovou prohlídkou o zámeckých strašidýlkách. Ta zavede návštěvníky do soukromých komnat posledních majitelů a děti při ní uslyší vyprávění o strašidýlkách na zámku Mníšku.  

Pohádková prohlídka s princeznou Aničkou je k vidění také v sobotu 28. května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků