Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Město Kroměříž

Anděl na drátě se v Kroměříži stará o bezpečí seniorů a zdravotně postižených

V Kroměříži se o bezpečnost seniorů a zdravotně postižených stará i asistenční a tísňová péče Anděl na drátě. Elektronické zařízení na náramku dokáže rozpoznat nestandardní situace, například pád či déle trvající nehybnost. Klienta následně kontaktuje vyškolený asistent, který začne situaci řešit.

Ilustrační foto Foto: Město Kroměříž
Anděl na drátě se v Kroměříži stará o bezpečí seniorů a zdravotně postižených

„Zařízení může zachránit život zejména osaměle žijícím lidem. Město nyní má čtyři tato zařízení na zapůjčení,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Registrovaná sociální služba Anděl na drátě působí v celé České republice. Je určena všem, kteří potřebují mít pomoc stále na blízku, funguje nepřetržitě 24 hodin denně. Vedle osaměle žijících seniorů je vhodná také pro osoby se zdravotním postižením či seniory propuštěné z nemocnice do domácího léčení.

„Princip služby spočívá v tom, že klient má stále na dosah malé elektronické zařízení s jediným tlačítkem. Po jeho stisknutí se ozve hlas operátora, který po vyhodnocení situace zvolí postup a formu zajišťované pomoci. Profesionálně proškolený asistent je s klientem v neustálé komunikaci až do úplného vyřešení celé situace,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal, u něhož se zájemci mohou na telefonu 573 321 400 o bezplatné zapůjčení zařízení přihlásit.

Zařízení snižuje rizika z následků nehod. Pády jsou totiž nejčastější příčinou zranění seniorů a jejich následné hospitalizace. Pokud se k seniorovi dostane odborná pomoc včas, minimalizuje se riziko v podobě trvalých následků na zdraví. Volitelnou součástí služby je také pravidelná kontrola stavu klienta, klidně i několikrát za den. Vyškolený pracovník tak může pomocí zařízení klientovi například připomínat, kdy si má vzít svůj lék.

Zařízení také může nahradit i mobilní telefon, neboť z něj lze neomezeně telefonovat až na deset libovolných čísel. K tomu, aby senioři mohli službu začít využívat, je potřeba koupit zařízení za 2580 korun včetně DPH. Prvním čtyřem zájemcům o tuto službu přístroje půjčí zdarma město, jak je uvedeno výše. Za sociální službu se poté platí již jen měsíční poplatek 380 korun, který seniorům často hradí jejich děti a který jim pokryje i zmíněné výdaje za mobilní telefon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků