Hlavní obsah
Adventní turné Richarda Pachmana a jeho hostů Foto: Petr Mráček

Adventní turné Richarda Pachmana a jeho hostů

Skladatel a zpěvák Richard Pachman společně s herečkou a zpěvačkou Ditou Hořínkovou (a v Praze i s Kamilou Moučkovou, Martinou Kociánovou, Andrejem Benešem a Komorním sborem Mistra Jakoubka ze Stříbra) vyráží po České republice se svým adventním turné.

Adventní turné Richarda Pachmana a jeho hostů Foto: Petr Mráček
Adventní turné Richarda Pachmana a jeho hostů

Na celém turné zazní nejen adventní písně, koledy české, moravské i anglické, ale i duchovní písně i ukázka z posledního projektu Pašije, který je Pachmanovým 32. albem. To vzniklo jako záznam premiérového koncert v březnu 2016 v Olomouci a na projektu spolupracovala Moravská filharmonie Olomouc, Akademický sbor Žerotín, Libuše Švormová, Martina Kociánová, Dita Hořínková a Andrej Beneš.

Výtěžek z advenntího turné je věnován dětem z Dětského domova ve Strančicích. 

Richard Pachman se narodil v roce 1966 v Olomouci, městě, na které Pachman nedá dopustit, a je to pro něj stále jeho milované město, i když již několik let žije v Praze. Mezi významné hudební projekty Richarda Pachmana patří například jeho muzikál Babička, kde zpívala i legenda české populární hudby, první zlatá slavice Yveta Simonová. Další zajímavé projekty jsou například Notre Dame, Útes nebo Egypt.

Zatím vrcholným dílem Richarda Pachmana lze asi považovat jeho oratorium Jan Hus. Toto dílo spatřilo světlo světa v roce 2005 a v původní verzi vystupoval například tehdy ještě neznámý muzikálový herec Marian Vojtko, či v té době jedna z nejpopulárnějších zpěvaček u nás Ilona Csáková. Velkého uvedení se Jan Hus dočkal v loňském roce na Staroměstském náměstí k výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa. S pořadem o Janu Husovi jezdí Richard Pachman i po školách a divadlech v představení určené právě školám.

Za zmínku stojí také román podle skutečného příběhu z období 2. světové války, který napsal Richard se svým tatínkem Františkem Pachmanem. Příběh Tylda je o babičce Richarda Pachmana, které život uhasl v koncentračním táboře. Tylda je příběh o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu, o tom, co 2. světová válka dokázala napáchat v rodinách, podobných, jako byla rodina Richarda Pachmana.

Richard Pachman nenapsal jen román Tylda, ale má na svém kontě již šest knih. Napsal třeba i historický román zachycující poutavý životní příběh francouzského šlechtice Filipa de Navarre v polovině 16. století, jeho mořeplavby, neobvyklá setkání s lidmi ve Francii, Španělsku, Indii a Egyptě - Útes, na který navazuje volné pokračování historického románu - Notre Dame, který vypráví o osudech členů francouzské šlechtické rodiny de Navarre ve druhé polovině 16. století. 

Termíny koncertů:

19.11. v 17:00, Zruč nad Sázavou – Spolkový dům

24.11. v 19:00, Kosmonosy, Zámek, Zrcadlový sál

5.12.v  18:00, Jičín, knihovna Václava Čtvrtka

6.12. v 18:00, Louny, Čajovna u sv. Mikuláše

7.12. v 19:00, Říčany, Na Fialce

13.12. v 19:00, Praha – Chrám sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí, hosté: Kamila Moučková, Martina Kociánová, Andrej Beneš, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra

15.12. v 18:00, Ústí nad Orlicí – sál ZUŠ J. Kociána

16.12. v 19:00, Olomouc - Husův sbor (u Zimního stadionu)

17.12. v 17:00, Prostějov - Husův sbor, Demelova 1

20.12. v 17:00, Kutná Hora – Městská knihovna, Husova 145,

21.12. v 18:00, Uhříněves – Divadlo U22, K Sokolovně 201

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků