Hlavní obsah
Foto: zámek Loučeň

Advent na zámku Loučeň vyvrcholí Českou mší vánoční i živým betlémem

Poslední adventní neděli 23. prosince zazní v zámeckém kostele Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Přichystán je i živý betlém a adventní prohlídky vyzdobeným zámkem s dárkem.

Foto: zámek Loučeň
Advent na zámku Loučeň vyvrcholí Českou mší vánoční i živým betlémem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Na poslední adventní neděli 23. prosince zazní v zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Sboru sv. Cecílie z Poděbrad.

Živý betlém

Zámek Loučeň přichystal v pořadí již šestý živý betlém. První živý betlém ztvárnil na Loučeni v prosinci 2007, tedy na sklonku roku, kdy se zámek Loučeň poprvé otevřel veřejnosti, folklórní soubor Furiant z Malé Bělé. Toho pak při jednom ročníku vystřídal soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou. Letošní živý betlém proběhne v režii souboru Hálek, který to má z Nymburka na Loučeň nejblíže - pouhých 11 kilometrů.

Návštěvníci zámku se budou klanět Ježíškovi v Jesličkách v neděli 23. prosince v 16 hodin, tedy přesně 24 hodin předtím, než bude většina českých domácností večeřet před Ježíškovou štědrovečerní nadílkou.

"Živý betlém bude mít při letošním již 6. loučeňském opakování širší dějový záběr. Návštěvníci budou i u dramatické předehry Ježíškova narození, kdy Marie v porodních bolestech marně hledá útulek u betlémských měšťanů," uvedl manažer zámku Jiří Senohrábek.

S letošním Ježíškem pomohl facebook

Zatím vždycky ulehlo do kolébky Ježíška na Loučeni živé, sotva narozené dítě: dvakrát to byli novopečení synové jednatelky zámku Kateřiny Šrámkové, v ostatních případech pak šlo o přírůstky z rodin ostatních zaměstnanců zámku. Až letošní Ježíšek byl nalezen přes facebook. "Do letošní ježíškovské kolébky ulehne dvouměsíční Filip Hodyc, syn příznivců a opakovaných návštěvníků našeho zámku z Lysé nad Labem. Pokud vše dopadne, máme v živém betlému roli i pro jeho ještě ne čtyřletou starší sestřičku," sdělil Jiří Senohrábek. 

Adventní prohlídky zámku s dárkem

Návštěvníci 4. adventní neděle na zámku Loučeň si mohou kromě živého betlému odvézt domů pod stromeček ještě pár dalších zážitků.

Slavnostně vyzdobený zámek Loučeň nabídne adventní prohlídky v zámeckých komnatách provoněných aromatickými svíčkami, při kterých bude dospělým nabízen punč a děti si ozdobí perníčky. Na jejich konci budou knížetem či kněžnou obdarováni malým originálním dárkem.

Vánoční svátky a Silvestr na zámku

Zámek Loučeň zůstává otevřen i v období mezi svátky, a to od 25. prosince do 1. ledna denně vždy od 10 do 16 hodin. A v poslední den roku se tu odpoledne slaví Silvestr v jednu.

"Účast na něm doporučujeme hlavně rodinám s dětmi, které do pravé půlnoci nevydrží. A tak mohou oslavit půlnoc s obyvateli prvních míst na naší planetě, kam přichází Nový rok ve 13 hodin našeho času," pozvala na Silvestra netradičně stráveného na zámku jeho jednatelka Kateřina Šrámková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků