Hlavní obsah
Helena Vondráčková zazpívá v projektu, který vymyslel Zdenek Merta. Foto: koláž Miroslav Vrchký

56. Chopinův festival uzavře multižánrový písňový recitál Heleny Vondráčkové

Komorní recitál Heleny Vondráčkové zakončí 23. srpna letošní 56. ročník Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Autorem netradičního projektu je Zdenek Merta, který zpěvačku doprovodí na klavír. Koncert nazvaný Růže kvetou dál proběhne od 19 hodin v Městském divadle.

Helena Vondráčková zazpívá v projektu, který vymyslel Zdenek Merta. Foto: koláž Miroslav Vrchký
56. Chopinův festival uzavře multižánrový písňový recitál Heleny Vondráčkové

Ostatně sama Helena Vondráčková má k Frederyku Chopinovi blízko od útlého mládí. Už před lety oslnila interpretací Chopinova Valčíku cis-moll. „Na klavír jsem se učila deset let, naši dokonce chtěli, abych šla na konzervatoř. Kdysi jsem hrála i v pražském Domě umělců - jednoho Bacha a právě ten Chopinův valčík, který jsem pak použila jako součást show,” vzpomíná zpěvačka.

V Městském divadle v Mariánských lázních, kde stálice české populární hudby představí publiku perly ze svého repertoáru v šansonovém pojetí, ji dále doprovodí kytarista Charlie Blažek a klavíristka Lenka Říhová. Návštěvníci koncertu se tak mohou těšit na francouzskou "klasiku" Parlez-moi d`amour (Povídej mi o lásce) stejně jako na nestárnoucí šanson Růže kve tou dál s "nesmrtelným" textem Ivo Fischera.

Zazní ale také písničky s texty Zdeňka Borovce Kam zmizel ten starý song, Dvě malá křídla tu nejsou nebo Můžeš zůstat, můžeš jít. Prostor dostanou také slavné muzikálové melodie, ale určitě prý dojde i na nějaké to překvapení.

„Program má šansonový střih, což je poloha, která Heleně velmi sluší a není zdaleka tolik prezentována, jak by si zasloužila. Jsme přesvědčeni, že posluchačům, a vlastně i účinkujícím, se dostane nevšedního zážitku,” říká skladatel a klavírista Zdenek Merta, autor  projektu

K šansonu, tedy k písni, ve které jde hodně o textovou složku, Helena Vondráčková inklinuje prakticky celou svou kariéru. Na všech jejích albech přinejmenším alespoň jeden šanson najdete.

Z těch, které během své umělecké dráhy natočila, to nejsou jen písně Růže kvetou dál nebo Můžeš zůstat, můžeš jít. Mezi další písničkové skvosty patří rozhodně i písně Rozloučím se s ním či To se zvládne (obě s texty Jiřiny Fikejzové) nebo beatový šanson Provazochodci (s textem Zdeňka Rytíře), který na album Ostrov Heleny Vondráčkové zkomponoval nedávno zesnulý Otakar Petřina.

Z dalších šansonově pojatých skladeb možno připomenout například tituly jako Až jednou sám se probudíš (album Helena a Strýci), Max (album S písní vstříc ti běžím), Všechno bych vzala zpět (album Paprsky), Měl jsi špatný den, Ptám se, co je ti (album Zrychlený dech), Šťastná hvězda (album Sprint), Ty mi vládnout máš (album Skandál) nebo titulní píseň alba Sólo pro tvé oči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků