Hlavní obsah
Zubní ambulance Vítkovické nemocnice v roce 1924 Foto: Lucie Drahošová

100 let republiky, 165 let Vítkovické nemocnice

Naše republika letos napříč kraji slaví významné jubileum 100. výročí svého vzniku. Oproti Vítkovické nemocnici v Ostravě je však i naše republika stále ještě mladá.

Zubní ambulance Vítkovické nemocnice v roce 1924 Foto: Lucie Drahošová
100 let republiky, 165 let Vítkovické nemocnice

Ode dne, kdy tehdejší majitel Vítkovických železáren baron Rothschild inicioval výstavbu nové závodní nemocnice ve Vítkovicích, totiž letos uplyne už 165 let.

Vítkovická nemocnice byla v rámci celého Rakousko-Uherska první závodní nemocnicí vůbec. Péči zde zajišťovala v počátcích jen hrstka lékařů, kteří však měli na svou dobu k dispozici velmi moderní vybavení. V roce 1878 se do čela nemocnice dostal na neuvěřitelných 41 let vysokoškolsky vzdělaný lékař z Vídně MUDr. Maximilián Munk, který se zasadil o značné prostorové i oborové rozšíření nemocnice.

V období první republiky vzrostl počet lůžek v nemocnici na 486 a zdravotnické zařízení také získalo výborné renomé díky vysoké odborné úrovni léčebné i ošetřovatelské péče. Na mezinárodní výstavě ve Štrasburku v roce 1923 pak také nemocnice obdržela za tuto kvalitu péče zlatou medaili.

Po druhé světové válce byly v nemocnici vybudovány nové pavilony, mezi kterými nechybělo urologické, interní či gynekologicko-porodnické oddělení, které je i dnes chloubou nemocnice. V současnosti je porodnice Vítkovické nemocnice největší soukromou porodnicí v Česku a každoročně zde přijde na svět více než 1500 dětí.

Od roku 2005 je majitelem nemocnice společnost AGEL, která kontinuálně investuje do modernizace zdravotnické techniky i zázemí. V posledních letech například v areálu nemocnice vznikla nová lékárna, firemní mateřská školka, byla realizována rekonstrukce interního pavilonu, porodnice, dětského oddělení, oddělení chirurgie a nového endoskopického pracoviště.

Dále vzniklo nové RDG pracoviště a především nové centrální operační sály, včetně velkého dospavacího pokoje s deseti lůžky. V roce 2010 získala nemocnice statut Iktového centra, přičemž toto Iktové centrum bylo také významně modernizováno.

Dnes zaměstnává nemocnice 170 lékařů a 600 nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří poskytují lůžkovou i ambulantní péči nejen obyvatelům Ostravy, ale i pacientům z celého regionu.

Řada oddělení má pak i nadregionální působnost - především Centrum vaskulárních intervencí, Centrum péče o zažívací trakt, Bariatrické centrum, Centrum péče o matku a dítě s největší soukromou porodnicí v republice, a také radiologické oddělení. Nemocnice disponuje 12 lůžkovými odděleními a 25 ambulancemi, které jsou vybaveny moderní léčebně-diagnostickou technikou i zkušenými týmy zdravotnických pracovníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků