Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Začíná vánoční období - advent

Tolik oblíbený vánoční čas začíná oficiálně adventem. Začátek adventu letos připadl na první prosincovou neděli (2.12.). Tento den se nazývá železnou nedělí. Následovat budou bronzová, stříbrná a zlatá. Ale není nutné za tímto označením hledat nějakou zvláštnost. Je totiž čistě komerční a s žádnými tradicemi nemá nic společného.

Foto: Profimedia.cz
Začíná vánoční období - advent

Naopak advent jako takový spojen s tradicemi je. Důležitý je hlavně pro věřící, kteří každoročně oslavují příchod svého Spasitele.

V tomto případě jsou věnce kombinovány a doplněny slaměnkami a snopečky stébel svázanými mašlí. Svíčky jsou umístěny do kovových misek (víčka od kečupu).

Foto: Jiří Antal, Právo

My ostatní si připomínáme, kolik času zbývá do vánočních svátků. Po každou adventní neděli by se měla podle zvyklostí postupně zapálit jedna svíčka na adventním věnci, který je symbolem přicházejících Vánoc. Věnec je obvykle vyroben ze zeleného chvojí, je různě ozdoben a bývá dominantou stolu. Některé věnce se také věší za stuhy, nebo se jimi zdobí dveře.

Foto: Profimedia.cz

Nejvíce se na předvánoční období těší děti, které si ho dovedou pěkně užít. Většina z nich dostane první prosincový den adventní kalendář, ze kterého si každý den mohou vzít sladkost a mají tak i dobrý přehled o tom, jak dlouhá doba ještě zbývá do Štědrého dne.

2. prosince
železná neděle
9. prosince
bronzová neděle
16. prosince
stříbrná neděle
23. prosince
zlatá neděle
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků