Hlavní obsah
Průvod převlečených mužů zvonících velkými zvony ve vesnici Stilfs. Foto: Archiv Südtirol

Za hlučnými tradicemi a adventními trhy do Jižního Tyrolska

Tento týden začíná advent, proto se v Jižním Tyrolsku na mnoha náměstích rozzáří vánoční stromky. Kromě toho se také ve většině lyžařských středisek spustí lanovky a zimní sezóna se tak rozjede naplno. Koho sportování na chvíli omrzí, najde jistě příjemné rozptýlení na některém z adventních trhů.

Průvod převlečených mužů zvonících velkými zvony ve vesnici Stilfs. Foto: Archiv Südtirol
Za hlučnými tradicemi a adventními trhy do Jižního Tyrolska
Divoké reje na svátek Mikuláše

Vždy 7. prosince, tedy den po svátku svatého Mikuláše, začíná ve 14:00 ve vesnici Stilfs/Stelvio v údolí Vinschgau/Val Venosta tradice Klosn. Obcí prochází průvod v čele se Santa Klosem, v němž maskovaní muži divoce chrastí zvonci a řetězy.

Některé masky budí hrůzu.

Foto: Archiv Südtirol

Převlečení muži mají hlasitě zahnat zlé démony a také podpořit plodnost. Divoký rej je výhradně mužskou záležitostí.

Rámusící Klöckeln v údolí Sarntal

V údolí Sarntal/Val Sarentino už od 16. století k adventnímu času neodmyslitelně patří zvyk Klöckeln. Jeho název pochází z místního výrazu "klopfen", který v překladu znamená klepání. Tradici jsou vyhrazeny tři čtvrteční noci v průběhu adventu, před zimním slunovratem.

Převlečení muži pobíhající kolem ohně v rámci tradice zvané Klöckeln.

Foto: Archiv Südtirol

Hlučné skupiny zahalených mužů (Klöcker) obcházejí domy, rámusí, přejí vše dobré a prosí o dary. Přitom zpívají dvě prastaré písně, Klöckel-píseň a děkovnou píseň. Zvláštní roli při tom hrají dva muži převlečení za manželský pár. Říká se jim Zussler. Tato tradice pochází pravděpodobně ještě z předkřesťanského období.

Vánoční trhy v Bolzanu

Bozen/Bolzano, hlavní město provincie Jižní Tyrolsko, má jedny z nejkrásnějších vánočních trhů na severu Itálie. Konají se na náměstí Waltherplatz/Piazza Walter, kde se 28. listopadu rozzáří vánoční stromek.

Světlo svíček, kořeněné vůně a libé tóny oznamující příchod Vánoc prostoupí úzké uličky, podloubí a náměstíčka, která dodávají středověkému městu speciální atmosféru. Jihotyrolané si v tomto čase pochutnávají na nejrůznějších klobáskách, horké polévce, lokálních produktech, ovoci v čokoládě, svařeném víně, punči, horském jablečném džusu.

Adventní trhy v Bolzanu.

Foto: Archiv Südtirol

Na trzích se dá také koupit místní specialita Zelten, což je sladký ovocný chlebíček. Trhy skončí až 6. ledna 2014. Od pondělí do pátku sem návštěvníci mohou zavítat mezi 10:00 a 19:00. Během sobot a svátků od 9:00 do 19:00.

Brixen: trhy ve stínu katedrály

Ve stínu impozantní katedrály s 800 let starým gotickým klášterem začínají v Brixenu/Bressanone vánoční trhy 29. listopadu. Konají se na náměstí Domplatz/Piazza Duomo.

Vánoční Brixen

Foto: Archiv Südtirol

Podívat se tu můžete také do Diecézního muzea v Brixenu, kde je umístěn jeden z největších betlémů na světě. Trhy potrvají do 6. ledna 2014. Stánkaře tu najdete denně od 10:00 do 19:30. Návštěvu Brixenu je možné spojit s lyžováním v údolí Eisacktal. Například oblíbené středisko Plose leží hned nad Brixenem.

Lyžařská sezóna v Jižním Tyrolsku

Ve většině středisek odstartuje lyžařská sezóna v sobotu 30. listopadu - Alta Badia, Obereggen, Karersee-Carezza, Kronplatz. Plose v údolí Eisacktal otevírá 1. prosince. V sobotu 7. prosince se vleky rozjedou v Grödenu/Val Gardeně, Seiser Almu/Alpe di Siusi, Gitschbergu-Jochtalu a v údolí Tauferer Ahrntal. V Hochpustertalu se lyžuje už od 23. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků