Hlavní obsah
Načechrané hortenzie Foto: Adéla Taitlová, Právo

Vyrobte si adventní věnec s vůní zahrady

Vytvořte si přírodní věnec, který každou adventní neděli rozzáří mihotavé plamínky svíčky! Sváteční výzdobě vtiskne přirozené kouzlo a domov osvěží stejně jako otevřené dveře do zahrady.

Načechrané hortenzie Foto: Adéla Taitlová, Právo
Vyrobte si adventní věnec s vůní zahrady

Stačí vkročit mezi záhony a nasbírat potřebné suroviny. Ty trvanlivé, které vydrží delší pobyt v pokoji, poznáte podle suchých plodů a plodenství nebo podle tuhých kožovitých listů, jimiž se zdobí mnoho stálezelených dřevin.

Šišky spolu s čerstvými plody dodají aranži veselou barvu i zajímavou strukturu. Výborně se hodí nejrůznější větvičky a také dřevo, ze kterého se kdysi adventní věnce vyřezávaly. Máme pro vás pár nápadů, jak s přírodním materiálem můžete kreativně naložit.

Načechrané hortenzie

Do velkého slaměného korpusu zabodněte čtyři dřevěná kolečka silná asi 1,5 cm, v jejichž středu je zatlučený dostatečně dlouhý hřebík. Usušené laty hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) postupně kolem dokola připevněte ke korpusu aranžérskými sponkami, při klasickém vázání by se totiž jejich křehké stonky snadno polámaly.

Poslední stopy léta zamaskujte bílou barvou ve spreji. Věnec se rázem promění v zasněženou horskou krajinu, kterou můžete doplnit keramickými nebo papírovými stromečky a sněhulákem z vlašských ořechů. Takovou variantu si zamilují nejen dospěláci, ale i děti. Nakonec na dřevěná kolečka přilepte tavnou pistolí skleněné svícny s pořádně tlustými svíčkami.

Čemeřice s tolary

Zelená barva listů čemeřice (Helleborus) září v zimní zahradě, ale i na adventním věnci. Stříbrné tolary, jak se lidově říká plodům měsíčnice roční (Lunaria annua), s nimi nádherně kontrastují a vytvářejí zdání luxusu.

K tvorbě věnce potřebujete kruh upletený z lískových prutů, použít můžete i polystyrenový. Omyté listy s delšími řapíky přikládejte v párech ke kruhu a fixujte je aranžérským drátkem. Občas mezi ně vsaďte suché snítky měsíčnice. Pak z jejích plodů opatrně sejměte zašedlý obal i semena, aby zůstala jen hedvábitě jemná přepážka.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Necelou polovinu korpusu nechte volnou, omotejte ho stříbřitou stuhou a doplňte dobře uchycenými rekvizitami ve stejné barvě.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jablíčka a jalovčinky

Červené malvičky z okrasné jabloně dokážou rozsvítit adventní věnec stejně jako plamínky svíček. Kromě nich se zde prosazuje množství sivě namodralých plůdků jalovce Pfitzerova (Juniperus x pfitzeriana).

Panašovanými listy zaujme stálezelený brslen Fortuneův (Euonymus fortunei). Všechny rostliny nejdříve upravte do úhledných bohatých svazků. Pak je střídavě přivazujte drátkem ke kruhu tak, abyste vždy překryli stonky předchozího svazku.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Dokončený věnec naservírujte na ozdobný talíř a doprostřed postavte čtveřici skleněných minisvícnů. Vložte do nich dlouhé štíhlé bílé svíce, které podtrhnou elegantní ráz zátiší a nepřehluší jeho barevné vyznění.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Dřevo a jehličí

Základ nevšedního věnce s pryskyřičnou vůní tvoří plát kulatiny o průměru 40 cm. Nebruste ho ani neodstraňujte borku, vynikne tak jeho půvabná syrovost.

Aranžovací hmotu zelené barvy na živé květiny nožíkem ořízněte podle tvaru a velikosti poloviny dřevěného plátu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Vzniklý půlměsíc na něj usaďte pomocí lepidla z tavné pistole. Do hmoty střídavě vpichujte větvičky ze smrku, z olše a výhonky klematisu, něžně přizdobené chmýřitými plodenstvími.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Střed vyplňte dekoračními koulemi z mechu a šišek, hezky vypadají i samostatné šišky. Na druhou půlku přilepte čtyři dřevěná kolečka, opatřená skleněnou či plechovou podložkou zvyšující bezpečnost při hoření svíček.

Buclaté makovice

Kdo nechal mák setý (Papaver somniferum) postávat v záhonu, ten si může adventní čas zkrášlit věncem, jehož výroba nezabere déle než hodinu. Práci usnadní věncový korpus z hmoty Oasis s pevnou dřevěnou podložkou, vhodný pro těžké aranže.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Stonky zkraťte a makovice zapichujte do suché hmoty v řadách po třech až čtyřech, aby nic z podkladu neprosvítalo. Z pevných klacíků a drátku vytvořte hvězdu širokou právě tak, jako je vnitřní obvod korpusu. Oboje přestříkejte jedlově zelenou barvou s přidaným leskem, který spolu se skleněnými koulemi propůjčí dekoraci slavnostní ráz.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Věnec postavte na stůl a do jeho středu vložte hvězdu s přilepenými kalíšky na svíčky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků