Hlavní obsah
Především u dětí je živé zvíře velkým přáním, a to nejen o Vánocích. V případě, že se rozhodnete mazlíčka jako dárek pořídit, je potřeba dopředu zvážit, jestli se o něj zvládnete postarat. Foto: Profimedia.cz

Útulky před Vánoci varují. Za odložené zvíře můžete zaplatit až 500 tisíc korun

Živé zvíře jako dárek nemusí být vždy vhodným vánočním rozhodnutím. Svědčí o tom i přeplněné útulky, které v období několika měsíců po Vánocích doslova praskají ve švech. Při vrácení zvířete nebo odevzdání do útulku majitele nechtěného tvora navíc čeká řada nepříjemností.

Především u dětí je živé zvíře velkým přáním, a to nejen o Vánocích. V případě, že se rozhodnete mazlíčka jako dárek pořídit, je potřeba dopředu zvážit, jestli se o něj zvládnete postarat. Foto: Profimedia.cz
Útulky před Vánoci varují. Za odložené zvíře můžete zaplatit až 500 tisíc korun

Živé zvíře je pro mnoho dětí splněný sen. Jenomže pro rodiče nemusí být tento dárek zcela bez rizika. Pokud totiž pro takové překvapení nenajdete doma pochopení a rozhodnete se zvíře vrátit, můžete se dostat do problémů se zákonem.

Chovatelé důrazně varují před koupí živého zvířete jako dárku. Podle mnohých je takové jednání nesmyslné. Ze zkušenosti mluví o tom, že v takových případech končí mnoho podobných „dárků” v útulcích, v horších případech na ulici, v lese, ponecháno napospas svému osudu.

Zákon na straně nechtěných zvířat

Pokud se rozhodnete nechtěné zvíře odevzdat do útulku s tím, že nejste jeho majitel, ale vzápětí se potvrdí pravý opak, budete muset uhradit všechny vzniklé náklady související s pobytem zvířete v útulku, veterinární péči, v případě odloženého zvířete i odchyt. Hrozí také pokuta za opuštění zvířete, která může být podle zákona stanovena až do výše 500 tisíc korun, nebo soud.

Je tedy dobré vzít před pořízením zvířete v potaz tyto věci a uvědomit si, že zákon stojí na straně opuštěných zvířat.

Vyhozená zvířata u popelnic umrznou

„Malá koťata nezvyklá na venkovní teploty nacházíme u popelnic. Ta vlna je kolem půlky ledna až do února. Útulky mají v té době relativně prázdno, pokud tedy zvíře nezemře na následky podchlazení,” říká Františka Kernová z organizace 9 životů. Ta také upozorňuje, že v případě, kdy člověk najde opuštěnou kočku, je nejlepší ji vzít k sobě domů a poskytnout jí tak dočasné útočiště.

„Městské útulky kočky moc neřeší, nemají na ně kapacitu. Bohužel ani útulek nemusí pro kočku znamenat dobrý konec.” Pokud tedy můžete a situace vám to umožňuje, nejlépe uděláte, pokud kotě či kočku odchytíte a najdete jim domov u dobrovolníka provozujícího depozitum anebo občanského sdružení věnujícího se záchraně těchto zvířat.

„Veřejnost se může obracet také na Nadaci na ochranu zvířat, a to jak telefonicky na tel. linku SOS zvíře 222 135 460 nebo e-mailem na adresu nadace@ochranazvirat.cz. Nadace poskytne veškeré informace a kontakty, případně pomůže s řešením případu,” říká Eva Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Při výběru přemýšlejte

„Pořízení zvířete a hlavně proces výběru je jistě událost, u které by měl budoucí majitel být. Ideální způsob koupě je si mládě vybrat mezi jeho sourozenci z chovu a pozorovat, jak si vede mezi ostatními. Je také namístě se zeptat, čím bylo krmeno, jaké očkování už má za sebou a jaké ho ještě čeká. Čím kvalitnější chov, tím méně peněz v budoucnu utratíte u veterináře,“ vysvětluje Lucia Repová z Royal Canin.

Jedině takovým chováním se předejde tomu, že zvíře majiteli, potažmo obdarovanému, nebude vyhovovat, co se týče rasy, náročnosti na výchovu nebo povahově.

„Problém tedy převážně spočívá v tom, že si lidé (často v dobré víře) pořídí zvíře a neuváží všechny důsledky a zejména nároky spojené s jeho vlastnictvím, s péčí o zvíře, výživou, výchovou a výcvikem. A to se stává nejen v případě tzv. ´živých dárků´, ale často i na základě vlastního ukvapeného rozhodnutí,” doplňuje Eva Hodek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků