Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Mark Makela, Reuters

Svátek plýtvání? Francouzští poslanci chtějí zakázat Black Friday

Někteří francouzští zákonodárci navrhují zakázat Black Friday. Obří předvánoční slevová akce původem ze Spojených států totiž způsobuje plýtvání surovinami a nadměrnou spotřebu, stojí v podaném návrhu zákona, o němž informovala agentura AP.

Ilustrační foto Foto: Mark Makela, Reuters
Svátek plýtvání? Francouzští poslanci chtějí zakázat Black Friday

Uzákonění zákazu prosazovala bývalá francouzská ministryně pro životní prostředí Delphine Bathoová. Francouzský parlament návrh projedná příští měsíc. Proti se staví francouzský svaz obchodníků na internetu.

Ve čtvrtek kritizovala Black Friday na rozhlasové stanici Europe 1 Elisabeth Borneová, která ve francouzské vládě odpovídá za ekologickou transformaci. Komerční akce má podle ní na svědomí "dopravní zácpy, znečištění a emise". Dodala, že by proti Black Friday nebyla, pokud by pomáhal malým francouzským prodejcům, ale nyní z něj těží hlavně velké internetové obchody.

Tradice Black Friday
Tradice pochází z USA, kde v pátek po Dni díkůvzdání mají školy volno a lidé vyrážejí s dětmi na nákupy. V obchodech či v průvodech je vidět Santa Claus. Podle některých zdrojů začala termín Black Friday (černý pátek) používat v šedesátých letech původně dopravní policie ve Filadelfii, protože se ve městě kvůli davům nakupujících tvořily zácpy a policisté si v tento den nesměli brát volno. Z posledních let jsou z USA, ale i dalších zemí známé záběry, kdy se lidé v obchodech doslova perou o zboží.

Francouzští aktivisté za lepší klima plánují na pátek, kdy se slevová akce spustí, demonstraci. Nazvali ji Block Friday.

Black Friday se začal ve Francii prosazovat po roce 2010. Přišly s ním nejprve internetové firmy, posléze se k nim připojily i kamenné prodejny. Slevy ve Francii ale nebývají tak významné jako v USA, kde dosahují až 80 procent. Země má tradici velkých povánočních výprodejů, které také reguluje stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků