Hlavní obsah
Knihy jako vánoční dárek většinou potěší. Foto: Profimedia.cz

Před Vánocemi se prodá až 70 procent knih

Předvánoční období je pro tuzemská knihkupectví nejziskovější částí roku. V kamenných knihkupectvích činí podíl předvánočních prodejů 65 procent ročních tržeb a v internetových e-shopech se šplhá až k 70 procentům. Podíl e-knih na českém trhu letos nepřesáhne ani jedno procento prodejů. Vyplývá to z údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

Knihy jako vánoční dárek většinou potěší. Foto: Profimedia.cz
Před Vánocemi se prodá až 70 procent knih

"Před Vánoci se obecně prodávají všechny žánry. V celkovém objemu ale přece jen vítězí beletrie. Prodej papírových knih přes internet stále roste, bohužel na úkor klasických malých kamenných knihkupectví. Před Vánoci se tento podíl vyšplhá určitě nad 15 procent," uvedla tajemnice Svazu knihkupců Marcela Turečková.

Jaké knihy najdou Češi pod stromečkem, napoví aktuální žebříček prodejů knih v kamenných obchodech. Ten ve 48. týdnu vedl první díl erotické trilogie Padesát odstínů šedi od E. L. Jamese. Druhé místo opanoval román Sněhulák, který je sedmou knihou o případech komisaře jménem Harry Hole.

Prodeje elektronických knih v listopadu vede kriminální román Svědkyně ohně od Larse Keplera. Další dvě místa ovládly knihy norského spisovatele Joa Nesba Sněhulák a Spasitel.

Prudké zvýšení prodeje e-knih

Vzhledem ke značným nárůstům prodejů elektronických čteček knih se prudce zvyšuje i prodej e-knih, jejich podíl na celkových prodejích je ale stále zanedbatelný. Na stránkách kosmas.cz tvoří v celkových objemech prodejů knih e-knihy jen čtyři procenta. "Dá se tedy předpokládat, že v rámci celého trhu se ani letos e-knihy nedostanou přes jedno procento. Nicméně právě tohle je kategorie s největším očekáváním do budoucna," dodala Turečková.

Kromě beletrie najde řada lidí pod stromečkem i populární kuchařky. V žebříčku deseti nejprodávanějších titulů knihkupectví Neoluxor se v uplynulém týdnu objevil titul Kouzlo kuchyně Čech a Moravy od Romana Vaňka. Právě kuchařky proti loňsku také nejvíce podražily. "Vánoce roku 2011 byly z hlediska prodejů rekordní, takže podle našeho názoru je kniha stále neodmyslitelnou součástí vánoční nadílky a pokles zájmu nepozorujeme," uvedla Zuzana Turňová z Neoluxoru.

Češi loni koupili knihy za sedm miliard korun, za výtisk průměrně zaplatili zhruba 240 korun. Počet vydaných titulů se loni snížil na 16 000, což je zhruba o 2000 titulů méně než v roce 2008, kdy došlo k prvnímu zvýšení DPH na knihy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků