Hlavní obsah
Vánoční strom na Hradě Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Na Pražském hradě se rozzářil vánoční strom a začala sbírka

Před bazilikou svatého Jiří na Pražském hradě se v neděli rozzářil vánoční strom. Slavnostně ho rozsvítila prezidentova manželka Ivana Zemanová. Začala tam také sbírka do kasiček pro SOS dětské vesničky, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc ohroženým dětem.

Vánoční strom na Hradě Foto: Jiří Ovčáček/Twitter
Na Pražském hradě se rozzářil vánoční strom a začala sbírka

Loni se ve dvaadvacátém ročníku sbírky vybralo přes 180 000 korun, v předchozích letech i více než 400 000 korun. Rekordní byl rok 1993, tehdy sbírka vynesla přes dva miliony korun.

Organizace dětských vesniček letos slaví padesát let od svého založení. Ivana Zemanová jim poděkovala za jejich činnost. První dáma pošesté převzala nad sbírkou záštitu. Krátce před 17:00 dala zazvoněním zvonečku pokyn k rozsvícení stromu.

Dárci se podílejí na financování SOS dětských vesniček z více než 60 procent. "V loňském roce jsme ve vánoční sbírce vybrali 180 000 korun. Výtěžek šel naší terénní službě SOS kontakt, jež pomáhá v šesti krajích rodinám, kterým hrozí, že ztratí děti i možnost rodičovské péče, protože se potýkají s nějakými problémy," řekla mluvčí SOS dětských vesniček Michaela Poláková. Stejnou službu chce organizace z výtěžku sbírky podpořit i letos.

Sociální pracovnice této služby pomáhají rodičům překonat životní krize a postavit se zpět na vlastní nohy, podporují je také v získání rodičovských kompetencí. Ročně pomohou několika stovkám dětí, působí v Brně, Praze, Karlových Varech, Přerově, Prostějově, Žluticích na Karlovarsku a Zábřehu na Šumpersku.

Stejně jako v předchozích letech doprovázel i letos slavnostní okamžik rozsvícení stromku hudební program. Koledy zahrála Hudba Hradní stráže a zazpíval dětský sbor Coro Piccolo.

Záznam: Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí

Video: ČTK

Ivana Zemanová pokračuje v tradici těchto sbírek, kterou založila v roce 1968 Irena Svobodová, manželka prezidenta Ludvíka Svobody, a obnovila v roce 1992 Olga Havlová. Od té doby se v rozsvícení stromu a podpoře sbírky angažovaly i Dagmar Havlová a Livia Klausová.

SOS dětské vesničky fungují ve 134 zemích světa. V České republice jsou SOS dětské vesničky s více než pětačtyřicetiletou tradicí nejstarší nevládní neziskovou organizací poskytující pomoc ohroženým dětem. Aktivity SOS dětských vesniček jsou z 60 procent financovány z příspěvků dárců.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků