Hlavní obsah
 

Mikuláš, andělé a čerti po víkendu opět vyjdou do ulic

Tradičně 5. prosince se do ulic měst a vesnic vydá Mikuláš s anděly a čerty. Podle letité tradice budou dětem rozdávat mikulášskou nadílku. Děti jsou už několik dnů před příchodem této trojice v rozechvělém očekávání, jestli Mikuláš promluví vlídným slovem, podaruje je něčím dobrým a nenechá konat čerty s nadílkou obsahující uhlí a brambory.

 
Mikuláš, andělé a čerti po víkendu opět vyjdou do ulic

Svatý Mikuláš – patron dětí, poutníků a cestujících, námořníků i knihařů. Doprovázený čertem a andělem přichází každoročně 5. prosince v podvečer, rozehraje dětskou představivost a adventnímu času přidá dotek zvláštního kouzla.

Ten skutečný svatý Mikuláš z Myry byl velmi štědrým člověkem. Narodil se patrně mezi lety 280 až 286 v dnešním Řecku, v Patrasu. Rozdával chudým a mnohdy si ani nepřál, aby obdarovaní věděli, kdo jim peníze věnoval. Ochraňoval děti.

Dávno na úsvitu křesťanských dějin bývalo zvykem, že při nesplacení dluhu se do zástavy bralo dlužníkovo dítě, které časem mohlo být dokonce i prodáno na trhu do otroctví. Když svatý Mikuláš zaslechl z nějakého domu dětský pláč, obvykle položil váček (odtud nejspíš dnešní punčocha) s výkupným na práh, zabušil mohutně na dveře – a zmizel.

Pokud bylo „zastavené“ dítě vězněno uvnitř za uzamčenými okny a zabouchnutými dveřmi, vlezl údajně i na střechu a poslouchal komínem, jestli neuslyší vzlykot. Když nebohé dítě zaslechl, vhodil komínem dovnitř měšec s penězi či drahokamy.

Z toho vznikla známá pověst, že Mikuláš má prý tajemné pomocníky, kteří létají v nebi, zastavují se u střech a poslouchají u komínů, co se děje uvnitř.

Tradice oslav Mikuláše

Mikulášské radovánky se dříve slavily jako masopust, který je spojen s rejdy maškar. Ještě v 18. století chodili v takových průvodech často až čtyři Mikulášové, doprovázení čerty, anděly a řadou bizarních masek. Časem se masky zredukovaly na postavy Mikuláše, anděla a čerta, přičemž Mikuláš byl jen jeden a ostatních mohlo být víc.

Družina chodila od domu k domu, rozdávala nadílku v podobě sladkostí, ovoce, ořechů, drobných dárků těm hodným a poslušným dětem, zatímco děti, které zlobily, měli čerti za úkol vystrašit a vynutit si od nich slib, že budou hodnější. Jejich nadílka pak ukrývala symboly zlobení a tedy brambory, uhlí a řepu.

Všechny děti bez rozdílu pak musely Mikulášovi přeříkat modlitbičku - Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku. Opatruj ji ve dne v noci, od zlé moci. Pán bůh s námi a zlý pryč! Amen.

Pozvat či nepozvat čerty a Mikuláše

Rodiče by měli vždy posoudit, zda jejich dítě mikulášskou návštěvu unese, a pokud už se pro ni rozhodnou, pak by měli být vždy se svým potomkem a poskytovat mu pocit bezpečí.

Podle psychologů se ale rodiče nemusejí bát, že by si děti při střetu s čerty odnesly doživotní trauma. Jde jen o to nalézt správnou míru strašení.

Podle posledních průzkumů u nás Mikuláš navštíví 79 % rodin s dětmi. Většinou se jedná o převlečené kamarády či známé. Rodiny s dětmi navštěvují v převleku hlavně kamarádi (39 %), 15 % Čechů si Mikuláše objedná a za službu mu zaplatí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků