Hlavní obsah
Silvestr na Václavském náměstí: světla a rachot pyrotechniky. Foto: Jan Handrejch, Právo

Letošní oslavy Silvestra a Nového roku budou v Praze bez pyrotechniky

Od 1. prosince začne v Praze platit vyhláška, která bude zakazovat používat pyrotechniku v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Novelu vyhlášky schválili pražští zastupitelé.

Silvestr na Václavském náměstí: světla a rachot pyrotechniky. Foto: Jan Handrejch, Právo
Letošní oslavy Silvestra a Nového roku budou v Praze bez pyrotechniky

„Nekontrolované používání laické pyrotechniky ohrožuje zdraví, stresuje zvířata a způsobuje škody na majetku, a to zejména na Silvestra a Nový rok,” řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která návrh zastupitelům předložila.

Původní vyhláška z roku 2017 byla podle Marvanové v tyto dva dny velmi benevolentní a neřešila používání laické pyrotechniky, ale pouze té profesionální. „V tyto dva dny to nebylo regulováno vůbec,” dodala.

Město tak dosud regulovalo pouze pořádání ohňostrojů. Nynější zákaz se vztahuje na pyrotechniku, kterou si koupí a odpalují obyvatelé města.

Kde bude nově platit zákaz

Rachejtle či dělobuchy nebudou moci lidé odpalovat v památkové rezervaci nebo v okruhu menším než 250 metrů od domovů pro seniory či postižené a dalších lůžkových zařízení.

V okolí Vltavy platí zákaz ohňostrojů a nyní se rozšíří i na pyrotechniku, a to v okolí všech vodních toků včetně ostrovů do vzdálenosti 50 metrů. Stejné pravidlo bude platit pro přehrady, hráze, vodní nádrže či jezy a tzv. zdrže. Zákaz počítá také s ochranou zvlášť chráněných území, přírodních parků. Také v tomto případě bude platit minimální ochranná hranice 50 metrů.

Pyrotechniku nebude možné použít ani ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Zákaz i pro lampiony štěstí

Hlavní město z bezpečnostních důvodů zakáže používání výrobků, které nelze mít pod kontrolou a mohou způsobit požár. Takovým příkladem jsou třeba lampiony štěstí, které nesou otevřený oheň a neřízeně letí.

Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města. Od toho nakonec ustoupila. V připomínkové řízení s tím nesouhlasily některé radnice či kancelář primátora. Proti se vyslovila i městská policie, podle níž je nereálné uhlídat všechny případy a celé území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků