Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Jak vybrat správný vánoční stromeček

Už druhá adventní neděle je za námi a kromě vánočních dárků je třeba nakoupit také stromek. Inspirujte se našimi radami. Uvidíte, že vybrat ten pravý a udržet ho co nejdéle svěží, je v podstatě snadné.

Foto: Profimedia.cz
Jak vybrat správný vánoční stromeček

První krok je jasný. Rozmyslete si, zda dáte přednost živému stromečku, který voní, ale opadává, nebo umělé napodobenině, s níž sice nebudou žádné starosti, nicméně hrozí, že nevykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Každá varianta má svá pro a proti, záleží tedy jen na vás, pro kterou se rozhodnete.

Milovníci živé krásy se každopádně nemusí bát, že koupí živého stromečku přispějí k zániku lesů. Takové stromky totiž vyrůstají ve školkách speciálně určených právě pro prodej na vánočních trzích. Dle provozovatelů je způsob plantážního pěstování k přírodě šetrný a naopak jí prospívá.

Rozhodně koupit!

Když už máte políčeno na živý stromeček, vydejte se pro něj k osvědčeným prodejcům. Krádež v lese se vám nemusí vyplatit. Pokud vás přistihne správce, odnesete si tučnou pokutu. V lepším případě získáte stromek napuštěný chemickou látkou, která při pokojové teplotě zapáchá. Neodborným zásahem navíc můžete napáchat škody na přírodě. V součtu se tedy vyplatí stromeček koupit.

Na prodejce narazíte téměř všude, nejčastěji před obchodními centry a potravinovými řetězci. Například v Kauflandu budou k dispozici už od 6. prosince. Pro zapomnětlivé tu stromeček seženete i na Štědrý den.

Nechte si poradit

Netušíte, který stromek je pro vás ten pravý? Zeptejte se školených prodejců. Jestli chcete, aby dlouho vydržel a neopadal předčasně, sáhněte po jedli. Musíte ale počítat s tím, že více zatíží vaši peněženku. Vánoční klasikou bývá smrk, ačkoliv tolik nevydrží a dříve opadá. Co se týká výšky, nejprodávanější jsou stromky mezi 1,5 a 2 metry. Vždy si stromeček dobře prohlédněte a teprve poté si jej nechte zabalit. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, že bude zdeformovaný nebo příliš řídký. Jehlice nesmí být suché, ale svěží a zelené. Cena je různá; před Kauflandem nakoupíte již od 250 korun za kus. Vybrat si přitom můžete jedli kavkazskou, smrk ztepilý, smrk pichlavý, borovici černou nebo borovici lesní. V OBI v Praze Štěrboholích se ceny pohybují od 299 do 1000 korun podle výšky.

V Plzni zůstává podle Vladislava Waise z lesní společnosti Arboles cena stromků stejná jako loni, tedy u borovice černé od 200 do 330 Kč a u normandské jedle od 455 do 750 korun. V libereckém zahradnictví Ekoflora bývá tradičně největší zájem o smrk pichlavý. Za dvoumetrový smrček zákazníci zaplatí 385 korun. Stejnou cenu lidé zaplatí i za borovičky, o ty ale takový zájem není. I přes poměrně vysokou cenu, 490 korun, se prý také dobře prodávají jedle.

Městská společnost Ostravské městské lesy ponechala cenu jedlí stejnou jako v minulém roce, a to 380 korun. V případě borovic a smrků došlo proti minulé zimě k mírnému zdražení, smrk se dá pořídit za 190 korun, borovice za 280 korun bez rozdílu výšky.

Zavlažujte, zavlažujte, zavlažujte

Jestliže stromeček nakoupíte s dostatečným předstihem, uchovejte ho v chladu, ideálně na zahradě ve stínu nebo ve sklepě. Nejlépe bude, když odříznete konec kmínku a ponoříte stromek do nádoby s vodou (neplatí pro teploty okolo nuly). Po přenesení do pokoje a upevnění do stojánku jej pravidelně zalévejte, a to až ke kůře, protože stromky sají vodu právě pletivem pod kůrou. Občas ho můžete postříkat vodou z rozprašovače, aby jehlice dostaly vláhu a obnovily svoji barvu.

Ekologická likvidace

Poté, co stromeček poslouží svému účelu, nepohoďte jej někde u cesty, ale zjistěte si, zda u vás v okolí neprobíhá kolektivní svoz použitých vánočních stromků, které se následně štěpkují nebo kompostují. Vánoční dekorace tak najde nové uplatnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků