Hlavní obsah
Betlémské divadlo Foto: archív Betlémské kaple

Hravé Vánoce v duchu lidových tradic v Betlémské kapli

Hračky k Vánocům neodmyslitelně patří a jejich historie sahá hluboko do předkřesťanských staletí. Pokud vás zajímá, s čím si hráli naši předci, pak si nenechte ujít tradiční vánoční výstavu v pražské Betlémské kapli. K vidění budou také betlémy a vánoční dekorace, a hlavně pohodová vánoční atmosféra, při níž se hezky naladíte na nadcházející svátky.

Betlémské divadlo Foto: archív Betlémské kaple
Hravé Vánoce v duchu lidových tradic v Betlémské kapli

„Z nejstarších dob se dochovaly převážně hračky keramické, například drobné, hrubě zpracované malé ´nádobíčko´. A pak také různé figurky z kostí, rohoviny nebo měkčích kamenů,“ upozorňuje Blahoslav Lukavec, „duchovní otec“ pražské vánoční výstavy, který se na jejím pořádání podílí už od roku 1980.

K vidění budou také překrásné dřevěné hračky, které vznikaly v minulých staletích v Krušnohoří, a byly odtud vyváženy i daleko do světa. „Děti uvidí staré houpací koně a rotující káči. Názorně jim také předvedeme, jak se honila obruč. Hodně prostoru na výstavě dostaly i loutky a také pohádkové postavy v nejrůznějším provedení,“ přibližuje Lukavec.

Vystavovat zde ale budou i současní výrobci hraček, kteří vycházejí z lidových tradic. „Chceme návštěvníkům ukázat, že se u nás stále najdou tvůrci krásných hraček, kteří navazují na starou hračkářskou výrobu a vycházejí z původních modelů. Zato novodobé moderní hračky na výstavě nehledejte, ty jsme protentokrát záměrně pominuli… Ale malé překvapení v podobě pohyblivého betlému vyrobeného ze současné populární stavebnice Lego návštěvníci na výstavě najdou,“ podotýká Lukavec.

Kluky, tatínky a dědečky určitě také zaujmou všelijaké mechanické hračky – autíčka, parní stroje a hlavně vláčky, s nimiž si po staletí rádi hrají muži každého věku. Svůj prostor na výstavě dostaly i nejrůznější stavebnice. Vánoční atmosféru pak pomáhají doladit hudební exponáty, především zvonkohry, flašinety, flétnové hodiny či polyfony.

Betlémské světlo

Foto: archiv Betlémské kaple

Starodávné hodiny, kuličkopády i velký krasohled

K vidění budou i starodávné hodiny, které mohou plnit kromě časomíry i řadu dalších, méně obvyklých funkcí.

„Na zajímavých funkčních modelech také ukážeme, jak tato zařízení vlastně fungují. Vystavujeme i několik unikátních kuličkopádů a velký krasohled,“ upozorňuje organizátor výstavy.

Jako už tradičně dotváří vánoční kulisu mechanické betlémy a další vytvořené z nejrozmanitějších materiálů, mnoho nápaditě ozdobených vánočních stromků a nejrůznější zvykoslovné předměty.

K vidění jsou různé vrkoče, zahrádky, světy, třezalky, polazy atd. I tyto předměty se často stávaly vánočními dárky a hračkami pro děti.

Praktické informace o výstavě

Výstava probíhá v podzemních prostorách Betlémské kaple (Betlémské náměstí 4, Praha 1) od 24. 11. 2018 do 2. 1. 2019, a to denně od 9 do 18 hod. (24. 12. 2018 a 31. 12. 2018 otevřeno 9-14 hod, 25. 12. 2018 a 1. 1. 2019 otevřeno 13-18 hod).

Setkání řezbářů se uskuteční 1. a 2. 12. 2018, setkání krajkářek 8. a 9. 12. 2018.

Vernisáž výstavy Hravé Vánoce v Betlémské kapli se koná 23. 11. 2018 v 16.30 hod. Více na www.vanocnivystava.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků