Hlavní obsah
Na adventním věnci již hoří dvě svíce. Foto: Profimedia.cz

Druhá adventní neděle plná tradic a pověr

Vánoce jsou pro většinu z nás nejoblíbenějším svátkem roku. Váže se k nim mnoho tradic a pověr, které přežívají po staletí. Spousta z nich už ale také upadla v zapomnění. Naši předci by se jistě divili, jak se mnohé původní tradice Vánoc od dnešního moderního pojetí liší.

Na adventním věnci již hoří dvě svíce. Foto: Profimedia.cz
Druhá adventní neděle plná tradic a pověr

Kvůli snaze připomenout, že smyslem Vánoc není jenom obdarovávání se a honba za dárky, se některé staré zvyky snažíme oživit. I proto, aby se z vánočního času nevytrácela ona poetická symbolika, tajemství a závoj adventního očekávání.

Klasické symboly Vánoc

Podívejme se proto na některé tradiční symboly Vánoc a jejich specifický jazyk. Například adventní věnec odkazuje ke kruhu, který je symbolem cyklu života a koloběhu roku. Starý rok končí a nový začíná. Kruh, který nemá konec ani začátek, nám připomíná věčný život a znovuzrození, tedy i zmrtvýchvstání Ježíše Krista o Velikonocích.

Jedná se přitom o mladší vánoční symbol, který se poprvé objevil v Hamburku na počátku 19. století v místním sirotčinci. Byl to zpočátku velký dřevěný kruh s 23 svíčkami, upevněný pod stropem. Dnes čtyři svíčky znázorňují čtyři adventní neděle před Vánocemi.

Tradičním symbolem českých Vánoc je vánočka. Správně se plete z devíti copů. Spodní čtyři symbolizují čtyři živly, tedy oheň (Slunce), vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři copy představují rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva copánky se upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce.

Vánočka

Foto: František Petrák, Právo

Dalším typickým symbolem českých Vánoc je jablko, ze kterého se věštila budoucnost. Všichni známe pověru o tom, že objevíme-li v rozkrojeném jablku o Štědrém dni hvězdu, povede se nám dobře a budeme šťastní a zdraví po celý následující rok.

Jaký obraz uvidíme po rozhrojení?

Foto: Profimedia.cz

Hvězda je totiž po staletí chápána jako mocná síla, která dokáže ovlivňovat osudy lidí. Betlémská hvězda, jako vánoční a křesťanský symbol, zase ukazovala cestu k narozenému Ježíškovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků