Hlavní obsah
Lichvářské praktiky mohou člověka připravit o veškerý majetek. Foto: Profimedia.cz

Desítky tisíc Čechů se kvůli předvánočním půjčkám mohou dostat do problémů

I lidé prakticky bez příjmů chtějí utrácet za vánoční dárky. Protože u solidních poskytovatelů úvěrů neuspějí, stávají se snadnou kořistí novodobých lichvářů. Více než čtyři pětiny žadatelů o nebankovní půjčky patří do rizikové skupiny, kterou by lichváři pomocí nekalých praktik mohli snadno připravit o veškerý jejich majetek.

Lichvářské praktiky mohou člověka připravit o veškerý majetek. Foto: Profimedia.cz
Desítky tisíc Čechů se kvůli předvánočním půjčkám mohou dostat do problémů

Právě před Vánocemi roste počet nezodpovědných žadatelů, kteří si chtějí půjčit i s rizikem, že se dostanou do dluhové spirály.

"Od poloviny listopadu jsme zaznamenali více než dvacetiprocentní nárůst poptávky o půjčky. Současně však registrujeme vlnu nezodpovědných žadatelů. Přes 83 procent zájemců musíme odmítnout, protože by nebyli schopni dluh splatit. Naším přísným scoringem neprojdou, ale pro finanční predátory jsou snadným cílem," potvrzuje chování některých žadatelů Juraj Orgoň ze společnosti Kouzelná půjčka, poskytovatele nebankovních půjček.

Mezi tři nejčastější důvody zamítnutí žadatele o půjčku patří především nedostatečný příjem, dále fakt, že žadatel nemá práci, a to, že je na něho uvalena exekuce. Nejvíce zamítnutých žadatelů je před Vánocemi z Karlovarského a Ústeckého kraje. Naopak nejméně problematických klientů je z Prahy a ze Zlínského kraje.

Život na dluh je současným národním fenoménem

Bohužel rok od roku stále více lidí vnímá Vánoce ne jako duchovní svátky, ale jako honbu za materiálními hodnotami. "Život na dluh je současným národním fenoménem. Touha po dokonalých Vánocích může k lichvářské půjčce dohnat i spotřebitele, kteří by si nikdy jindy peníze nepůjčili,“ upozorňuje psycholog Pavel Rataj.

Podle něho k extrémnímu zadlužování významně přispívá i masivní sociální a mediální tlak, hlavně na rodiny s dětmi. "Mnoho rodičů i prarodičů pak za dárky utratí výrazně více peněz, než si předem stanovili, jen aby jejich potomci nebyli na okraji vrstevnické či sociální skupiny," dodává Rataj.

Nesolventní žadatel o půjčku se snadno stane obětí

Pokud je rizikový žadatel o půjčku odmítnut u solidního poskytovatele, stává se snadnou obětí současných neseriózních společností, kterým to, že pravděpodobně nebude mít na splátky, nevadí. "Ve skutečnosti ani nechtějí dlužné peníze zpátky, jejich cílem totiž není zodpovědně půjčovat, ale dostat se k majetku dlužníka," vysvětluje Orgoň.

Vynikající znalost zákonů a právních kliček umožňuje finančním predátorům značně vydělat právě na problematických půjčkách. I přesto, či právě proto, že až čtyři pětiny dlužníků svůj dluh nikdy nezaplatí, pro lichváře je to velmi dobrý byznys. Například z pětitisícové půjčky, kterou klient nesplácí, dokáží obratem udělat 34 tisíc korun. K dlužné částce si započítají jak náklady na soudní řízení, tak náklady na exekuční řízení, plus si dohodnou podíl na odměně exekutora. Lichváři také inkasují peníze za případné pokuty, směnky nebo movitý a nemovitý majetek dlužníka.

Co by vás mělo varovat

Inzeráty s nabídkou rychlých nebankovních půjček působí dojmem, že není nic jednoduššího než si chybějících pár tisíc korun půjčit. Ovšem podle analýzy společnosti Kouzelná půjčka je podvodných až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček na českém trhu.

A na co byste si měli dát pozor, než se rozhodnete si půjčit? Jednoduchým vodítkem k odhalení lichváře je především výše půjček do maximálně pěti tisíc korun. Varovat by vás měli i inzertní slogany typu "půjčíme každému" či "nenahlížíme do registru dlužníků", "půjčíme vám i bez prokazování příjmu" nebo "půjčujeme i problematickým klientům, nezaměstnaným či ženám v domácnosti".

Porovnejte si půjčky jednotlivých poskytovatelů bankovních i nebankovních se zohledněním všech souvisejících nákladů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků