Hlavní obsah
Kříži ve tvaru X se říká Ondřejův. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Den sv. Ondřeje patřil k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce

Třicátého listopadu slaví svátek všichni Ondřejové. Podle křesťanských tradic patřil tento den k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce. Svobodná děvčata se právě v tento den mohla dozvědět o svých budoucích milých.

Kříži ve tvaru X se říká Ondřejův. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Den sv. Ondřeje patřil k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce

Svatý Ondřej se narodil v Palestině a se svým bratrem byl rybářem. Učil ho Jan Křtitel a posléze se stal i se svým bratrem Ježíšovým apoštolem.

Ondřej po smrti Ježíše putoval po světě a šířil křesťanství. Usadil se v Řecku, kde jej ale pronásledoval císař Nero a chtěl, aby se víry zřekl. Což se nestalo, Ondřej tak byl ukřižován stejně jako Ježíš, ale na kříži ve tvaru X. Proto se i tomuto kříži říká Ondřejův.

Posléze se svatý Ondřej stal ochráncem všech zamilovaných, a to zejména nevěst. Při oslavě Ondřeje se tak svobodné dívky věnovaly různým věštbám a hádání jejich budoucího milého.

Nejoblíbenější zvyky a pověry
Co se v tuto noc zdá, to se určitě splní.
Pokud si svobodné děvče napíše na sedm lístků jména sedmi chlapců a večer je dá pod polštář, tak první lístek, který ráno otočí, prozradí jméno chlapce, který jí je souzen.
V jiném kraji dívky měly jen čtyři lístky, které pak zavazovaly do rohů kapesníku. Ten vložily také pod polštář. Ráno při rozvázání prvního uzlu uviděly jméno svého budoucího ženicha. 
Večer se scházely nezadané dívky, které na ošatkách točily šátky a říkaly říkanku. Které přitom šátek z ošatky vyskočil, ta se měla do roka vdát.
Některé dívky pak během setkání večer položily na lopatu kousek chleba a čekaly, který kousek sní pes jako první - jeho majitelka se první vdá.
Některé dívky vařily knedlíky. Vypracované těsto se rozdělilo na pět kousků a do čtyř se zabalily papírky s chlapeckými jmény, ten pátý zůstal prázdný. Když se daly knedlíky vařit, tak se čekalo, který z nich první vyplave nahoru. Po rozříznutí si pak dívka buď přečetla jméno chlapce - budoucího ženicha, nebo našla prázdný papírek, který značil, že je svatba v nedohlednu. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků