Čtečky tzv. ebooků – tak jsou označovány elektronické knihy – lze rozdělit do dvou základních kategorií, s černobílým monitorem vyrobeným z elektronického papíru a s LCD displejem. Druhá zmiňovaná kategorie ale v podstatě již spadá mezi klasické počítačové tablety. Obě technologie mají své přednosti i omezení.

Proti tomu elektronický papír se více podobá klasické knize, obrazovka tedy není podsvícená, díky čemuž je tento panel šetrnější k očím. Text je kontrastní a dobře čitelný klidně i v pravé poledne na ostrém slunci – displej se nikdy neleskne, naopak v noci si pro čtení musíte přisvítit lampičkou. Nutno podotknout, že některé nové modely jsou již podsvícené.

U textu můžete zvolit několik odstínů šedi a samozřejmě měnit velikost fontu. Díky tomu šestipalcový displej bohatě stačí pro čtení i jedincům se slabším zrakem. Elektronický papír však neumožňuje rychlé změny obrazu, při překreslování tak vždy chvilku čekáte. Z tohoto důvodu není prakticky možné takovéto čtečky použít pro sledování videí.

Extrémně dlouhá výdrž

Elektronický papír je navíc energeticky velmi nenáročný. Čtečky ebooků se tak bez elektrické zásuvky obejdou klidně i několik týdnů, zatímco čtečky s LCD displeji musíte dobíjet zpravidla každý den. Pro některé uživatele to přesto nemusí být překážka – přeci jen využitelnost tabletů, respektive čteček s LCD displeji je zpravidla daleko širší. Na nich se například zmiňovaná videa dají sledovat bez jakýchkoliv problémů.

Multimediální funkce se nicméně snaží nabídnout i modely s displejem z elektronického papíru. Možné je na nich hrát jednoduché hry, omezeně přistupovat na internet nebo prostřednictvím nich poslouchat uložené písničky. Pokud se chystáte se čtečkou věnovat i takovýmto činnostem, je vhodné vybírat mezi modely s paměťovou kartou.

Nutné si je také rozmyslet, zda si vystačíte s wi-fi připojením. Na trhu lze totiž narazit také na modely se slotem pro SIM kartu, díky kterému je pak možné nejen nakupovat knihy prakticky kdekoliv, ale zároveň přistupovat na internet i na cestách.

Kindle Oasis

Amazon Kindle Oasis představuje aktuálně jednu z nejluxusnějších elektronických čteček, čemuž odpovídá i pořizovací cena. (8900 Kč)

FOTO: archív výrobce

PocketBook 614 Basic 2

PocketBook 614 Basic 2 je pro změnu jedna z nejlevnějších čteček na trhu. Má šestipalcový displej s rozlišením 800 x 600 obrazových bodů. (1850 Kč)

FOTO: archív výrobce

Energy Sistem eReader Screenlight HD

Ve výbavě čtečky Energy Sistem eReader Screenlight HD nechybí slot na paměťové karty. Využívat je díky tomu možné různé multimediální funkce. (2900 Kč)

FOTO: archív výrobce

Bookeen Cybook Muse Essential

Bookeen Cybook Muse Essential vyniká v dané cenové kategorii především vyšším rozlišením 1024 x 758 pixelů, díky čemuž je text na šestipalcové obrazovce krásně čitelný. (2600 Kč)

FOTO: archív výrobce

C-TECH Lexis

Čtečka C-TECH Lexis má podsvícený displej, číst je tak možné klidně i v noci. (2950 Kč)

FOTO: archív výrobce

Approx Billow Ebook E2TP

Approx Billow Ebook E2TP zaujme především velmi netradičním barevným provedením. Vyrábí se totiž i v purpurové barvě. (1700 Kč)

FOTO: archív výrobce

iGET Smart S72

Jedním z nejlevnějších tabletů je aktuálně iGET Smart S72. Dobře poslouží i pro čtení elektronických knih. (1450 Kč)

FOTO: archív výrobce

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: