Hlavní obsah
 

Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v noci ze středy na čtvrtek světově uznávaný český dirigent Jiří Bělohlávek. Bylo mu 71 let. O úmrtí informoval mluvčí České filharmonie, kterou Bělohlávek vedl.

 
Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

Bělohlávek měl vystupovat na letošním Pražském jaru, ze zdravotních důvodů se však omluvil.

Ministerstvo kultury uvedlo, že Bělohlávek bude chybět české i světové hudební kultuře. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v dopise Bělohlávkově manželce uvedl: „Věřte mi, že je jen málo lidí, kterých jsem si vážil tak jako pana šéfdirigenta.”

„Česká filharmonie i česká kultura přišly s úmrtím dirigenta Bělohlávka o velkou osobnost, která Česko proslavila ve světě,” uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Jiří Bělohlávek se narodil 24. února 1946 v Praze. Původně studoval na pražské konzervatoři a na AMU violoncello, od dětství také zpíval v Kühnově dětském sboru.

Postupně působil jako dirigent Státní filharmonie Brno a šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v letech 1977 až 1989. Začátkem devadesátých let se stal šéfdirigentem České filharmonie.

Jiří Bělohlávek s pěvkyní Dagmar Peckovou

Foto: Profimedia.cz

Jiří Bělohlávek

Foto: Václav Jirsa, Právo

Šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Foto: ČTK

Jiřímu Bělohlávkovi udělila Akademie múzických umění v Praze čestný titul doctor honoris causa.

Foto: Michal Doležal, ČTK

V New Yorku se představil v roce 2004 ve slavné Metropolitní opeře s Janáčkovou operou Káťa Kabanová, později tam dirigoval Janáčkovu Jenúfu a Čajkovského Evžena Oněgina nebo Rusalku Antonína Dvořáka. Za nahrávky 3. a 4. symfonie Bohuslava Martinů s Českou filharmonií byl nominován na Grammy za rok 2005.

V devadesátých letech také učil na pražské AMU a největšího mezinárodního úspěchu dosáhl v letech 2006–2012, kdy byl šéfdirigentem BBC Symphony Orchestra. Roku 2012 se vrátil do ČR a opět vedl Českou filharmonii.

„Hudba je smysl mého života. Já dokonce pociťuju radost, i když si noty jenom čtu,” řekl Bělohlávek, jenž v roce 2012 znovu převzal jako šéfdirigent Českou filharmonii.

Britská královna Alžběta II. mu před pěti lety udělila „za službu hudbě” Řád britského impéria. Václav Havel Bělohlávkovi v roce 2001 propůjčil medaili Za zásluhy, pražská AMU mu loni udělila čestný doktorát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků