Hlavní obsah
Socha maršála Koněva Foto: David W Cerny, Reuters

Praha 6 potrestala tři lidi za stržení plachty kolem Koněva

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské části tři lidi. Dva dostali napomenutí, třetí pokutu tisíc korun. Úřad navíc dvěma z nich zabavil předmět, kterým plachtu poničili, informovala ve čtvrtek na svém webu Česká televize.

Socha maršála Koněva Foto: David W Cerny, Reuters
Praha 6 potrestala tři lidi za stržení plachty kolem Koněva

Koněvův pomník na náměstí Interbrigády se stává častým terčem vandalů, naposledy koncem srpna. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Incident vyvolal napětí ve vztazích mezi Prahou a Moskvou.

„Za oznámené přestupky byly vydány tři příkazy o udělení správního trestu. Dosud nejsou pravomocné,“ řekl ČT mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Zakrývání sochy maršála Koněva v Praze

Foto: Milan Malíček, Právo

Radnice dvakrát přikročila k napomenutí, jednomu z těchto delikventů současně zabavila předmět, kterým plachtu poškodil. Nejpřísnější trest si odnesl muž, který má za sebou už několik deliktů. Úřad mu proto uložil pokutu tisíc korun.

Zastupitelé městské části v polovině září rozhodli, že sochu nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války.

Pro sochu Koněva chtějí najít jiné důstojné místo, hovoří se například o vojenském hřbitovu na Olšanech nebo chystaném památníku dvacátého století. Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestuje a ruská ambasáda uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků