Hlavní obsah
Mládě dvojzoborožce Foto: Archiv ZOO Zlín

Světový úspěch zlínské zoo. Odchovali tam vzácného dvojzoborožce

Mimořádný chovatelský úspěch světového významu zaznamenala zlínská zoologická zahrada. Poprvé v České republice se zde podařilo odchovat vzácného dvojzoborožce indického.

Mládě dvojzoborožce Foto: Archiv ZOO Zlín
Světový úspěch zlínské zoo. Odchovali tam vzácného dvojzoborožce

„O mimořádnosti svědčí i ta skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se ve světových zoo neodchovalo žádné mládě. V Evropě lze tyto dvojzoborožce spatřit v 19 zahradách. Za posledních 10 let se však podařilo pouze několik úspěšných odchovů,“ uvedla mluvčí zlínské zoologické zahrady Romana Bujáčková s tím, že šlo třeba o zoo ve Stuttgartu nebo ve Walsrode.

Malý dvojzoborožec se ve zlínské zoo vylíhnul 20. března. „Zoo Zlín chová dvojzoborožce indické od roku 2010. Sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. Zoborožci jsou monogamní ptáci, své partnery si vybírají na celý život. Velmi často se u nich vyskytuje vzájemná agresivita,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Ve Zlíně se to však podařilo, první oplozené vejce chovatelé zaznamenali již v roce 2014. Pár zahnízdil i v následujících letech, dokonce se vylíhla mláďata. Ačkoliv samice o ně zpočátku pečovala, ptáčata ve věku několika dnů uhynula. „Proto jsme do hnízdní budky, vnitřní ubikace a venkovní voliéry umístili kamery, abychom mohli chování dvojzoborožců sledovat,“ dodal zoolog Štraub.

Krmení v převleku za ptáka

Když samice snesla letos dvě vejce, chovatelé se rozhodli změnit dosavadní přístup. Cenné rady jim poskytli kolegové z malajské Zoo Negara, s kterou zlínská zoo úzce spolupracuje. Zhruba po 30 dnech přirozené inkubace pod samicí vejce odebrali a umístili do líhně. Jedno vejce bylo skutečně oplozené, mládě se podařilo úspěšně vylíhnout.

Krmení probíhalo vždy v převleku a s pomocí loutky imitující hlavu dospělého ptáka.

Foto: Archiv ZOO Zlín

„Více než 20 dnů byl malý dvojzoborožec slepý, to pro nás znamenalo daleko jednodušší péči. Nemuseli jsme k němu vstupovat v převleku a s maskou na obličeji, pouze jsme zajistili ticho v odchovné místnosti.

Jakmile však otevřel oči, krmení probíhalo vždy v převleku a s pomocí loutky imitující hlavu dospělého ptáka,“ zdůraznil zoolog Štraub.

Všechna zmíněná opatření sloužila k jedinému účelu – zabránit fixaci mláděte na lidi a lidské hlasy. Chovatelé nyní mládě krmí několikrát denně myšími holátky, hmyzem, ovocem a granulemi. Malý zoborožec zdárně prospívá, v současné době již obývá stejnou ubikaci jako dospělí ptáci.

„Chtěli jsme mu umožnit kontakt s rodiči, pro jistotu je však oddělen pletivem. K naší radosti rodiče projevují o mládě zájem, zejména samec,“ dodal Štraub.

Dospělý samec

Foto: Archiv ZOO Zlín

Zlínská zoo patří mezi významné chovatele zoborožců. V její kolekci lze nyní objevit 10 druhů, z toho šest druhů se již podařilo rozmnožit.

„Zoborožci patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Jsem skutečně pyšný na náš tým chovatelů, kteří nejenom u zoborožců dosahují skvělých úspěchů,“ vyzdvihl práci zlínských chovatelů ředitel zoo Roman Horský.

Dvojzoborožec indický je největším zástupcem čeledi zoborožcovitých. Nejnápadnější znak představuje masivní žlutočerná helmice a obrovský zobák. Obývá tropické pralesy v Indii, Sumatře, Indonésii a na Malajském poloostrově.

Tito zoborožci létají málo a těžkopádně, v korunách stromů nejčastěji poskakují z větve na větev. Hnízdí v dutinách velkých stromů, kde samec svou partnerku doslova zazdí výkaly a blátem. Nechá přitom v přepážce jen malý otvor, kterým ji a později i mláďata krmí po celou dobu hnízdění. Ve volné přírodě se jeho početní stavy rok od roku snižují. Důvodem je především ztráta přirozeného prostředí a neutuchající lov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků