Hlavní obsah
Národní potravinová sbírka na jaře 2019 Foto: Ondřej Deml, ČTK

Do sbírky potravin se zapojily desetitisíce lidí v celém Česku

Desetitisíce lidí se v sobotu od rána zapojily v obchodech do Sbírky potravin. Zájem je podle pořadatelů zatím srovnatelný s podobnými akcemi v minulých letech. Během akce mohli zákazníci do 18:00 ve 337 prodejnách po celé republice věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu.

Národní potravinová sbírka na jaře 2019 Foto: Ondřej Deml, ČTK
Do sbírky potravin se zapojily desetitisíce lidí v celém Česku

Sbírka potravin volně navazuje na předchozí Národní potravinové sbírky, které ve spolupráci s Českou federací potravinových bank pořádala organizace Byznys pro společnost. Od letošního roku akce pokračuje pod názvem "Sbírka potravin" a společně s potravinovými bankami akci nově pořádá Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Letos poprvé se navíc sbírka uskuteční dvakrát v roce, příští bude na podzim.

Organizátoři Národní potravinové sbírky chtějí ve svých aktivitách také pokračovat, sedmý ročník ale chtějí změnit na celoroční projekt s názvem Národní potravinová sbírka - Nakrmíme Česko beze zbytku. „Chceme podpořit neplýtvání potravinami a omezování uhlíkové stopy při jejich neustálém převážení. Naším cílem není vybírat tuny potravin, ale naučit lidi s nimi neplýtvat a šetrně hospodařit,” řekl Milan Kříž ze společnosti Byznys pro společnost.

Podle Věry Doušové z České federace potravinových bank akci pomáhá čím dál větší povědomí veřejnosti o sbírce.

„Na lidech je také znát větší chuť pomáhat,” řekla. Upozornila, že potřeba jsou především trvanlivé potraviny, které dobročinným organizacím často schází. „I proto jsme se rozhodli sbírku nově uspořádat dvakrát ročně,” dodala.

Ve většině prodejen mohou zákazníci ukládat zboží u dobrovolníků, kteří stojí u východu z obchodu a darované zboží třídí a ukládají do připravených krabic. Nakupující nejčastěji darují těstoviny, rýži, mléko, mouku a další suroviny. Oproti předchozím ročníkům je podle organizátorů i více darované dětské výživy a plen. Vybrané zboží poputuje do potravinových bank, z nichž je neziskové organizace rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.

V pražském nákupním centru Eden ve Vršovicích někteří zákazníci darovali i celý nákup, aniž by si koupili něco pro sebe. Jedním z nich byla například Lucie Dejmková. „Přiměla mě solidárnost a snaha pomoci ostatním," podotkla ke své účasti na akci. Do sbírky s dcerou přispěla zejména zbožím pro děti, například zdravou výživou či hygienickými potřebami.

Národní potravinová sbírka na jaře 2019

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Do akce se zapojily také některé firmy či státní a městské úřady. Přes 100 kilogramů potravin dopoledne do hypermarketu Tesco přivezla i starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA). „Uspořádali jsme sbírku primárně v rámci našeho úřadu, kde pracuje přes 400 úředníků, aby i oni měli možnost se zapojit,” uvedla. Sbírka na úřadě trvala tři dny.

Do potravinové sbírky se letos se svými vybranými prodejnami zapojily také řetězce Albert, Billa, Tesco, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry, Penny Market.

Letos poprvé mohou věnovat zboží i lidé nakupující na internetu, do dobročinné akce se poprvé zapojil například prodejce Rohlik.cz. „Zákazníci si už přes týden nakupují jeden z pěti charitativních balíčků. Pořizují si ho společně se svým obvyklým nákupem nebo přes naši zákaznickou linku. Za první týden věnovali 5,5 tuny pomoci," uvedl marketingový ředitel společnosti Rostislav Brzobohatý.

Výsledky sbírky budou zřejmé v neděli. Za uplynulých šest ročníků lidé v Česku darovali téměř 1,6 milionu kilogramů potravin a dalšího zboží. Loni na podzim se pak vybralo 381 tun zboží, z toho 41 tun drogerie.

PRVNÍ POTRAVINOVÁ SBÍRKA
Češi vybrali 66 tun potravin

Cílem celonárodní charitativní akce je nejen pomoci potřebným, ale také dát lidem možnost projevit solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží.

Potravinovou sbírku pořádá Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, zastupující sedm největších obchodních řetězců působících na českém trhu.

Anketa
Zapojili jste se do potravinové sbírky?
Ano
58.1 %
Ne
41.9 %
Celkem hlasovalo 43 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků