Hlavní obsah
Vladimír Polák a Igor Orozovič coby hlavní hrdinové. Foto: NDM Ostrava

Clijstersová sesadila Serenu z tenisového trůnu

Světový tenis má novou královnu. Po sedmapadesáti týdnech vlády Američanky Sereny Williamsové se žezla chopila dvacetiletá Kim Clijstersová. Belgičanka si trůn zajistila v Los Angeles, kde získala svůj již šestý letošní titul. Stala se vůbec první vládkyní, která nezvítězila na žádném z grandslamových turnajů.

Vladimír Polák a Igor Orozovič coby hlavní hrdinové. Foto: NDM Ostrava
Clijstersová sesadila Serenu z tenisového trůnu

Clijstersová si v losangeleském finále poradila s domácí Lindsay Davenportovou 6:1, 3:6 a 6:1. Díky tomu se vyšvihla před mladší ze sester Williamsových, která na čas vypadla z tenisového dění kvůli operaci kolena. "Je to neskutečný pocit," hlesla Clijstersová. "Vždycky jsem vzhlížela ke světovým jedničkám Steffi Grafové a Monice Selešové. Je neuvěřitelné být na jejich místě. Když mi to na kurtu oznámili, měla jsem husí kůži."

Otec Belgičanky Leo své dceři řekl, že rozhodující zápas o post světové jedničky sledoval celý Bilzen, kde se narodila. "Byl tam koncert známé skupiny, ale nikdo na něm nebyl, protože všichni koukali na tenis. Vždy mě hodně podporovali a jsem ráda, že jim to mohu vrátit. Na tenhle den nikdy nezapomenu," dodala dojatá Clijstersová.

Los Angeles, finále
Clijstersová (1-Belg.) - Davenportová (2-USA) 6:1, 3:6, 6:1.

Minimálně semifinále

Clijstersová byla dlouho následovnicí trůnu, nakonec se jí podařil i poslední krok. Je první Belgičankou, která této mety dosáhla a teprve dvanáctou světovou jedničkou od roku 1975, kdy byl oznámen první žebříček. Ačkoli Clijstersová dosud nedokázala uspět na některém z grandslamů, výsadní pozici si jednoznačně zaslouží. Vždyť letos na všech 14 turnajích, na něž se přihlásila, dokráčela minimálně do semifinále.

"Myslím, že může být ještě lepší," řekla po pomyslné korunovaci poražená finalistka Davenportová. A dodala proč: "Hraje velmi tvrdě a přesně. Navíc hraje vyrovnaně a velmi dobře od základní čáry i u sítě."

Kim Clijstersová
Narozena 8. června 1983 v Bilzenu, Belgie.
Výška a váha: 174 cm, 68 kg.
Největší úspěchy: vítězka 16 turnajů okruhu WTA ve dvouhře (včetně Turnaje mistryň 2002) a deseti ve čtyřhře (včetně tří Grand Slamů), finalistka grandslamového turnaje v Paříži 2001 a 2003, členka vítězného týmu ve Fed Cupu 2001, světová jednička ve dvouhře (od 11. srpna 2003) i čtyřhře (od 4. srpna 2003).
Letošní sezóna (dvouhra): vítězka turnajů okruhu WTA v Sydney (leden), Indian Wells (březen), Římě (květen), Rosmalenu (červen), Stanfordu (červenec) a Los Angeles (srpen), finalistka v Antverpách (únor), Scottsdale (březen), Berlíně (květen), Paříži (červen) a San Diegu (srpen), bilance 14 turnajů, 70 zápasů, 62 výher, 8 porážek.
Ostatní výsledky (dvouhra): vítězka turnajů okruhu WTA v Lucemburku (1999), Hobartu, Lipsku (2000), Stanfordu, Lipsku, Lucemburku (2001), Hamburku, Filderstadtu, Lucemburku a Turnaje mistryň (2002).
Celková bilance: 289 utkání, 222 výher, 67 porážek (ve dvouhře).
Umístění na žebříčku WTA: 1998 - 409., 1999 - 47., 2000 - 18., 2001 - 5., 2002 - 4.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků