Bek Drobný dochytal zápas ve francouzské lize

EVROPA

Novou zkušeností se může po třetím kole francouzské fotbalové ligy pochlubit český fotbalista Václav Drobný. Po vyloučení brankáře Štrasburku totiž musel navléci brankářské rukavice a zápas dochytat. V prvním kole anglické Premier League se dařilo Patrikovi Bergerovi z Portsmouthu, stejně jako Janu Kollerovi v Borusii Dortmun v německé bundeslize.

Z tradičního místa v obraně se mezi tyče postavil český fotbalista Václav Drobný ze Štrasburku v sobotním zápase francouzské ligy proti Auxerre. Když štrasburský gólman Vincent Fernandez v 81. minutě dostal červenou kartu za faul na Cissého mimo pokutové území a hosté už měli vyčerpána tři střídání, brankářské rukavice si oblékl český bek.

O šest minut později Drobného překonal Lionel Matthis a vrátil Auxerre dvoubrankový náskok. Štrasburk sice snížil, jenže v nastaveném čase jej oslabil ještě záložník Pontus Farnerud a hosté prohráli 2:3. Hráči Auxerre připravili Racingu první prohru v sezóně, naopak sami v třetím kole oslavili premiérové vítězství. Nejvíce za něj domácí vděčili střelcům z Pobřeží slonoviny - Akalemu a Kalouovi. Dalších osm zápasů začalo ve 20:00.

Brankář Petr Čech pomohl Stade Rennes k remíze v Sochaux. Český gólman sice nedosáhl na střelu Senegalce Diawary, ale Švýcar Frei jedenáct minut před koncem vyrovnal. Do čela tabulky se vyhouplo Lille po výhře v Toulouse, na níž měl největší podíl Bulhar Mančev, autor dvou branek.

Francouzská 1. fotbalová liga - neúplné 3. kolo:
Ajaccio - Nantes 1:3 (87. Bagayoko - 23. Da Rocha, 43. Armand, 51. Pujol), Guingamp - Bordeaux 1:3 (23. Goussé - 32. a 54. Darcheville, 5. Deivid), Le Mans - Nice 1:1 (22. D'Amico - 43. Everson), Mety - St. Germain 0:1 (64. Leroy), Monako - Bastia 2:0 (38. Adebayor, 45. Zikos), Montpellier - Lyon 0:2 (11. Cacapa, 26. Carriére), Sochaux - Rennes 1:1 (55. Diawara - 79. Frei), Toulouse - Lille 0:3 (37. a 64. Mančev, 70. Brunel).
Zápas Lens - Marseille se hraje v neděli ve 20:45.

Portsmouth po 15 letech okusil gól v Premier League

Jen o něco málo víc než hodinu potřeboval český fotbalista Patrik Berger, aby se u svého nového zaměstnavatele uvedl ligovým gólem. Portsmouthu, který se vrátil do Premier League po patnácti letech, tak i jeho zásluhou porazil v premiéře anglické ligy Aston Villu 2:1.

Portsmouth vedl 1:0 díky sedmatřicetiletému veteránu Sheringhamovi, když v 63. minutě zaúřadovala Bergerova pověstná levačka a záložník, který přišel v létě z Liverpoolu, se mohl po mnoha měsících znovu radovat ze vstřeleného gólu. Hosté stihli už jen snížit z pokutového kopu. Jeho exekutor Barry byl vzápětí vyloučen.

Trenér Portsmouthu čelil před sezónou otázkám, zda bylo dobré angažovat starší hráče. Obě nové posily Sheringham s Bergerem však v sobotu všem pochybovačům daly pádnou odpověď a rozjásaly dvacet tisíc diváků. Zvlášť český záložník, když prokličkoval obranou Aston Villy a akci zakončil gólem.

"Je to pro nás velký den. Vyhráli jsme doma v prvním zápase sezóny. Nemohlo to být lepší," rozplýval se domácí kouč Harry Redknapp. Štěstím zářil také Sheringham. "Potřebovali jsme dobrý start, teď z nás spadl tlak a můžeme si užívat," radoval se.

Anglická 1. fotbalová liga - Premier League - neúplné 1. kolo:
Birmingham City - Tottenham Hotspur 1:0 (36. Dunn z pen.), Portsmouth - Aston Villa 2:1 (42. Sheringham, 63. Berger - 84. Barry z pen.), Arsenal - Everton 2:1 (36. Henry z pen., 58. Pires - 84. Radzinski), Blackburn - Wolverhampton 5:1 (79. a 87. Cole, 17. Amoruso, 29. Thompson, 52. Emerton - 71. Iversen), Fulham - Middlesbrough 3:2 (18. Marlet, 56. Inamoto, 70. Saha - 10. Marinelli, 81. Németh), Leicester - Southampton 2:2 (5. Dickov z pen., 10. Ferdinand - 76. Phillips, 80. Beattie), Manchester United - Bolton 4:0 (35. a 74. Giggs, 77. Scholes, 87. Van Nistelrooij).
Zbývající zápasy se budou hrát v neděli.

Koller pečetil výhru Dortmundu

Český fotbalista Jan Koller se znovu zapsal mezi střelce. Svým druhým gólem v sezóně korunoval výhru Borussie Dortmund nad Mnichovem 1860. Už předtím dal dvě branky jeho brazilský partner z útoku Amoroso, tu druhou z penalty, nařízenou za faul na Kollera. Hosté s Týcem v sestavě už jen snížili.

Naopak Janu Šimákovi se návrat do Leverkusenu příliš nepovedl. Hannover, kam byl český záložník pro tuto sezonu zapůjčen, tam utrpěl debakl 0:4. Šimák neproměnil jednu z mála šancí hostí a ani Štajner prohru nezmírnil. Leverkusen si třetí výhrou upevnil vedení v tabulce.

Svěrkoš proseděl zápas Mönchengladbachu se Stuttgartem na lavičce náhradníků a stejně jako Ulich na hřišti byl svědkem porážky svého týmu 0:1. Doma prohrál také Lokvencův Kaiserslautern a při odpočtu tří bodů za problémy s licencí zůstává dál na nule.

Německá 1. fotbalová liga - Bundesliga - 3. kolo:
Kaiserslautern - Brémy 0:1 (66. Micoud), Mönchengladbach - Stuttgart 0:1 (33. Cacau), Hertha Berlín - Freiburg 0:0, Rostock - Frankfurt 3:0 (19., 54. a 66. z pen. Max), Leverkusen - Hannover 4:0 (9. a 52. Neuville, 2. Franca, 73. Bierofka), Bayern Mnichov - Bochum 2:0 (20. Pizarro, 26. Deisler), Dortmund - Mnichov 1860 3:1 (46. a 56. z pen. Amoroso, 63. Koller - 87. Kioyo).

CSKA Moskva pokořil poslední tým tabulky

Fotbalisté CSKA Moskva připravili svým příznivcům po vyřazení z Ligy mistrů další nemilé překvapení. V 21. kole ruské ligy prohráli na hřišti posledního týmu tabulky Metalurgu Moskva 1:2 a jejich donedávna neotřesitelný náskok v čele se dál zmenšuje. Jiří Jarošík odehrál zápas na netradičním místě v obraně.

Druhé Ramenskoje využilo zaváhání CSKA a díky výhře 1:0 v Novorossijsku stáhlo ztrátu na moskevského lídra na čtyři body. Na třetí místo se posunula Kazaň, neboť petrohradští svěřenci trenéra Vlastimila Petržely podlehli doma Jaroslavli 1:2.

Ruská 1. fotbalová liga neúplné 21. kolo:
Metalurg Moskva - CSKA Moskva 2:1, Vladikavkaz - Samara 1:1, Zenit Petrohrad - Jaroslavl 1:2, Novorossijsk - Ramenskoje 0:1, Rubin Kazaň - Volgograd 1:0.

Fotbalisté Rangers vyhráli divoký zápas

Skotský fotbalový mistr Glasgow Rangers vyhrál ligový zápas na stadiónu Aberdeenu, který poznamenala rvačka mezi hráči a také neukáznění domácí fanoušci. Ti vtrhli na hrací plochu v druhém poločase a snažili se kopnout Fernanda Ricksena. Než je policisté a členové bezpečnostních složek zneškodnili, byl zápas na chvíli přerušen.

Rvačkou skončila první půle, když sudí zapískal faul na obránce Rangers Nerlingera. Pěstmi se do sebe pustili McGuire s Ballem a postupně se přidali i ostatní fotbalisté. Zbývající zápasy druhého kola FC Dundee - Dunfermline a Hibernian - Hearts se hrají v neděli.

Skotská 1. fotbalová liga neúplné 2. kolo:
Aberdeen - Glasgow Rangers 2:3, Celtic Glasgow - Dundee United 5:0, Kilmarnock - Partick Thistle 2:1, Livingston - Motherwell 1:0.

Obhájce titulu Eindhoven remizoval

Remízou 2:2 na hřišti Rody Kerkrade vstoupili do nového ročníku nizozemské ligy fotbalisté PSV Eindhoven. Úřadující mistr se už v 11. minutě ujal zásluhou Mateji Kežmana vedení, domácí celek však dokázal ještě před přestávkou vývoj zápasu otočit. Alespoň bod pro Eindhoven zachránil v 56. minutě opět Kežman. Závěr zápasu dohrávalo Kerkrade bez dvou vyloučených hráčů, v 68. minutě dostal červenou kartu Addo a v 85. minutě ho do šaten doprovodil Fatih Sonkaya.

Nizozemská 1. fotbalová liga 1. kolo:
Sobota: Roda Kerkrade - PSV Eindhoven 2:2, Tilburg - Alkmaar 1:0, Waalwijk - Haag 1:0, Twente Enschede - Roosendaal 3:1, Neděle: Groningen - Breda 1:0, Volendam - Heerenveen 0:1, Utrecht - Zwolle 1:0, Feyenoord Rotterdam - Nijmegen 2:1, Arnhem - Ajax Amsterdam 1:2.

Mistrovská Žilina je ve slovenské lize předposlední

Slovenský fotbalový mistr ze Žiliny pokračoval v rozpačitých výkonech i v pátém ligovém kole. Obhájce titulu prohrál v Trenčíně 0:2 a bez jediné výhry je v tabulce předposlední. Vítězové, kteří byli před sezónou na pokraji krachu, se naopak vyhoupli na první místo.

Žilina přišla ve 35. minutě o vyloučeného Zábavníka. Hrála už bez Jaromíra Plocka, který s ní rozvázal smlouvu a vrátil se z rodinných důvodů do Českých Budějovic. Podle směrnic UEFA tam však nemůže podepsat profesionální kontrakt a hrát by mohl jen jako amatér.

Trnava zvítězila nad Banskou Bystricí, když využila početní převahu za vyloučené Pančíka a Kentoše. Zatímco v domácí brance udržel Čech čisté konto, jeho spoluhráči dali čtyři góly.

Slovenská 1. fotbalová liga - neúplné 5. kolo
AS Trenčín - MŠK Žilina 2:0 (12. Velický, 45. Hanko), Inter Bratislava - ZTS Dubnica nad Váhom 0:0, Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 4:0 (4. Kožuch, 70. Ujlaky, 76. a 90. Gašparík).
Portugalská 1. fotbalová liga - neúplné 1.kolo
Académica Coimbra - Sporting Lisabon 1:2. .
Šest dalších zápasů se hraje v neděli, utkání Vitoria Guimaraes - Uniao Leiria je na programu v pondělí večer