Hlavní obsah
Valtr Komárek Foto: Petr Hloušek, Právo

Valtr Komárek

Ekonom a politik Valtr Komárek měl za sebou pestrou kariéru. O vlásek unikl židovské genocidě a stal se komunistou s ideály. Jím zůstal až do převratu, ovšem ideály částečně ztratil po angažmá v Moskvě a na Kubě. Na počátku 90. let se coby poslanec ČSSD angažoval v prvních krůčcích nového státu, pak ale odešel do politického ústraní, z něhož jej vyvedl až Jiří Paroubek. Zemřel v roce 2013.

Valtr Komárek Foto: Petr Hloušek, Právo
Valtr Komárek

Čestný předseda ČSSD Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně do židovské rodiny. Kvůli svému původu měl za druhé světové války problémy, které pak měly vliv i na jeho pozdější politický vývoj. Oba jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, zatímco Komárek mladší unikl jen o vlásek, když ho vrátili ze sběrného tábora k dalšímu šetření a našel úkryt u pěstounské rodiny.

Po válce pak nebylo divu, že se osmnáctiletý Komárek dal ke komunistům. Jeho nadšení ovšem brzy opadlo, a to když coby student Moskevského státního ekonomického institutu navštívil Sovětský svaz a poznal pravou tvář Stalinova režimu. I přesto ale v KSČ setrval až do jejího zániku, což mu někteří vyčítali.

Kromě Moskvy studoval Komárek také v Praze na VŠE, odkud měl titul inženýr. Později získal ještě titul kandidáta věd, doktora věd, docenta a profesora.

Poradce velkého el Che

V 50. a 60. letech pracoval ve Státní plánovací komisi a ve Výzkumném ústavu národohospodářského plánování. V letech 1964 - 1967 prožil zajímavou epizodu, když na Kubě dělal poradce tamního ministra průmyslu Che Guevary. Také Karibik však opouštěl s pocitem zklamání a nenaplnění jeho idejí sociálního státu. Podle vlastních slov se tehdy vracel "zralý pro Pražské jaro".

V Československu se stal generálním sekretářem Hospodářské rady a jako takový pracoval na reformě hospodářství. Když ale v roce 1970 nastala normalizace, Komárek se musel pakovat ze všech funkcí.

V 70. a na počátku 80. let působil jako ředitel odboru a poradce ministra na Federálním cenovém úřadu a jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV. Na Akademii věd byla také tehdy v reakci na perestrojku přesunuta část agendy Státní plánovací komise a vznikl tak prognostický ústav, v jehož čele stanul právě Komárek. Postupně si k sobě přibral například Václava Klause, Tomáše Ježka i Miloše Zemana.

Populárnější než Havel

V době Sametové revoluce Komárek dosáhl obrovské popularity. Dokonce údajně předčil i Václava Havla a mnoho lidí jej chtělo za prezidenta, což dokazovalo skandování "Komárek na Hrad". Nakonec se jako reálnější možnost jevilo dosazení věhlasného ekonoma na post předsedy vlády.

Ani to se však nestalo a Komárek se musel spokojit s postem prvního místopředsedy vlády a předsedy Hospodářské rady. Jako takový dostal za úkol připravit ekonomickou reformu. Kvůli tomu se dostal s mnohými ekonomy, mezi které patřil například i Václav Klaus (ten mu později coby prezident udělil prezidentskou plaketu), do pře. Komárek nesouhlasil s privatizací tisíců podniků během tak krátké doby.

Za Zemana se vytratil, Paroubek ho opět vytáhl

Až do zániku ČSFR byl poslancem Federálního shromáždění, kde předsedal zahraničnímu výboru. Ještě předtím ale v březnu 1991 vstoupil do ČSSD a stal se volebním lídrem a hlavním kandidátem sociálních demokratů ve volbách roku 1992. Za Zemana se však z politického života vytratil a zpátky na vrchol jej vrátil paradoxně až Jiří Paroubek, který si jej coby ministr pro místní rozvoj vzal za poradce. Po prohraných volbách v roce 2010 se však oba muži rozkmotřili.

Komárek napsal zhruba 30 vědeckých knih a nejméně 230 odborných statí. Za zásluhy ve společenských vědách získal v roce 1990 čestnou plaketu ČSAV Františka Palackého. V roce 2011 mu byl udělen titul čestného předsedy ČSSD.

Valtr Komárek zemřel 16. května 2013 ve věku 82 let. Zotavoval se ze špatného zdravotního stavu po operaci srdce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků