Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo

DOKUMENT: Dopis prezidenta Václava Klause delegátům kongresu ODS

Zdravice prezidenta republiky delegátům 21. kongresu ODS, s níž je seznámil Petr Nečas.

Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo
DOKUMENT: Dopis prezidenta Václava Klause delegátům kongresu ODS

Vážení delegáti,

děkuji za pozvání na Váš mimořádný kongres. Dovoluji si Vám k němu – jako zakladatel ODS a jako Váš bývalý dlouholetý předseda – zaslat pár slov a požádal jsem Petra Nečase, aby Vás s nimi seznámil.

Dobře víte, že jsem Občanskou demokratickou stranu založil a že jsem s ní spojil nejpodstatnější část svého politického života. Stejně dobře víte i to, že jsem se v roce 2008 vzdal posledního formálního pojítka, které jsem s ní měl, titulu čestného předsedy. Důvody jsem Vám tehdy sdělil. Netajil jsem se obavami o směřování a další osud ODS. Jsem přesvědčen, že jste jim rozuměli a že je spolu se mnou sdílela i řada z Vás. Domnívám se, že ze stejných důvodů opustila v nedávných volbách ODS významná část jejich voličů. Před třemi měsíci provedená změna přišla příliš pozdě a byla pouze začátkem. Spolu s významnou částí naší veřejnosti proto očekávám, že byla jen předstupněm změn hlubších. Dnešní kongres Vám dává šanci toto udělat, ale je to možné jen za předpokladu, že ve Vašem jednání půjde o podstatné věci a ne jen o nezbytné personální výměny.

Scházíte se v nelehké, ale současně nadějné situaci. Scházíte se rok a půl po prohraných krajských volbách, po řadě nepříjemných, v médiích a ve veřejnosti vůči ODS kriticky probíraných událostech, které Vás velmi poškodily, po neobvyklém odchodu Vašeho předsedy pár týdnů před volbami a po zpochybnění některých dalších známých tváří ODS. Scházíte se po sněmovních volbách, které Vám sice pro následující čtyři roky daly dobré východisko, ale byly to volby, ve kterých Vaše strana získala nejméně hlasů ve své dosavadní historii. Nové je to, že ODS sestavuje vládu z druhé pozice, ale přesto má dobré vyhlídky na získání místa premiéra. Koaličními partnery se pro Vás staly zcela nové subjekty naší politické scény. Pro stranu s jasnou ideologií, pro stranu s výraznými osobnostmi v čele, pro stranu jednotnou, pro stranu, která ví, co chce, to představuje mimořádnou příležitost. Takovou ODS v minulosti byla a měla by ukázat, že jí znovu je.

Vznik ODS a celá její dosavadní historie nebyly jen soubojem s politickými konkurenty na levici. Od počátku jsme vedli zápas i o politický systém jako takový. Chtěli jsme, aby ho tvořily standardní politické strany, které spolu soutěží před očima veřejnosti. Odmítali jsme zákulisní hry různých, za elitní se považující nátlakových a zájmových skupin, které o standardní politiku nemají zájem. Odmítali jsme – v souladu s tezí Miltona Friedmana, že jsme pro trh, nikoli pro byznys – přeměnu politických stran v nástroj lobbyistických skupin. Věděli jsme, že je tím demokratický politický systém vážně narušován a vždy nám záleželo na tom, aby tyto tendence u nás nezvítězily. Bude-li Občanská demokratická strana znovu důvěryhodnou, jednotnou a ideově pevnou pravicovou stranou, může v tom sehrát podstatnou roli.

Věřím, že vedle řešení aktuálních politických otázek, volby nového vedení a hledání nové vzájemné důvěry mezi sebou navzájem budou tyto obecnější otázky klíčovým tématem Vašeho kongresu. Věřím, že si zvolíte předsedu, který má mezi Vámi i ve veřejnosti důvěru a myslím, že takového kandidáta máte. Věřím, že zvolíte vedení, které za ním bude stát a že naleznete správnou cestu dalšího směřování Občanské demokratické strany. Jako člověk, který tuto stranu spoluzakládal a dlouho řídil, i jako prezident republiky bych Vám k tomu chtěl popřát dostatek sil, invence a odvahy.

Chci věřit, že jste správně pochopili vzkaz veřejnosti, který Vám ve volbách vyslala, a že z něj učiníte správné závěry.

Chci věřit v budoucnost Občanské strany jako pevné a trvalé součásti našeho politického života.

Chci věřit, že nejen v bezprostřední budoucnosti, kdy se pravděpodobně budete podílet na správě země jako jedna z koaličních stran, ale i v budoucnosti vzdálenější budu moci pociťovat hrdost na to, že jsem větší část svého politického života spojil s ODS.

Přeji Vašemu jednání úspěch.

Václav Klaus

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků