Hlavní obsah
Sníh může komplikovat cestu motoristům. Foto: Aleš Pelikán, Právo

Na horách hrozí závěje, varovali meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek varování před tvorbou sněhových jazyků a sněhových závějí na horách za severu země, zejména v Krkonoších, Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech.

Sníh může komplikovat cestu motoristům. Foto: Aleš Pelikán, Právo
Na horách hrozí závěje, varovali meteorologové

Od pátku 15 hodin a zejména v sobotu se budou při sněžení a čerstvém větru vytvářet sněhové jazyky a v některých horských polohách i závěje. Ty mohou představovat riziko pro řidiče. Některé silnice mohou být nesjízdné.

„Na horách bude sněžení trvalejší. Na horách na severu a severovýchodě očekáváme až 15 centimetrů nového, většinou prachového sněhu, který postupně bude v kombinaci s mírným větrem vytvářet sněhové jazyky, v exponovaných
polohách i závěje,“ uvedl ČHMÚ.

Varování platí od pátečního odpoledne až do konce soboty. Týká se výše položených oblastí od Jizerských hor až po Beskydy, tedy od východu Libereckého kraje na Tanvaldsku a Jilemnicku přes sever Královéhradeckého kraje v oblasti Vrchlabí a Trutnova.

Chladný vzduch ze severu

Další postiženou oblastí bude sever Olomouckého kraje na Jesenicku a Šumpersku i v sousedních Králíkách a také v Severomoravském kraji na Krnovsku, Bruntálsku a Rýmařovsku. Dále pak budou závěje hrozit i na Třinecku, Frýdecku, Jablunkovsku, Frenštátsku a Frýdlantsku nad Ostravicí a ve Zlínském kraji na Vsetínsku a Rožnovsku.

Sněhové jazyky a sněhové závěje se budou vytvářet kvůli tomu, že už v pátek bude do České republiky po okraji tlakové výše nad Skandinávií proudit chladný vzduch od severu, který má přinést sníh.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků