Hlavní obsah
Předpokládané teploty příští týden v pátek. Foto: Windy

Evropu zasáhne další vlna veder, varování platí i pro Česko

Meteorologové varovali, že v sobotu se teploty na části území dostanou nad hranici 31 stupňů. Velmi teplo by mělo být i v příštím týdnu, kdy Evropu zasáhne další vlna veder, informovala v pátek s odvoláním na meteorology italská agentura ANSA.

Předpokládané teploty příští týden v pátek. Foto: Windy
Evropu zasáhne další vlna veder, varování platí i pro Česko

„Po přední straně brázdy nižšího tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit od jihozápadu teplý vzduch,“ zdůvodnili meteorologové sobotní vysoké teploty.

Varování pro části Středočeského, Libereckého, Ústeckého, Zlínského a Jihomoravského kraje platí od sobotního poledne do 20 hodin.

V Evropě budou teploty stoupat až ke 40 stupňům

V příštím týdnu se vysokých teplot dočká značná část Evropy. Vedra zasáhnou mimo jiné Francii, Německo, Rakousko, Británii, Nizozemsko, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

„Nynější dlouhodobá předpověď ukazuje, že Evropa bude do konce léta většinou zakoušet mimořádné vedro
klimatolog Michael Mann

Důvodem vysokých teplot bude tlaková výše z Afriky, která se nad Středomořím a nad západní a střední Evropou začne šířit od neděle. Ten den mají teploty na severu a ve střední části Itálie dosáhnout až 35 stupňů. V následujících dnech to bude až o tři stupně více.

Od neděle se teplota začne zvyšovat ve Francii a na většině míst se tam do úterý vyšplhá na 35 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek mohou teploměry na jihovýchodě země ukázat i 40 stupňů. Na konci června padl na jihu Francie absolutní teplotní rekord, který činil 45,9 stupně.

S velmi vysokými teplotami se potýká také Izrael, kde ve čtvrtek naměřili nejvyšší teplotu od vzniku státu. Poblíž biblické Sodomy na jižním pobřeží Mrtvého moře stoupla teplota až na 49,9 stupně. Vysoké teploty a sucho komplikují tamním hasičům boj s četnými lesními požáry.

V České republice se podle dlouhodobé předpovědi meteorologů budou od neděle do čtvrtka teploty pohybovat v rozmezí 27 až 29 stupňů; v dalších třech dnech by měly vystoupit až na 31 stupňů.

Vedro v Evropě má být po zbytek léta

Odborníci varují, že horké počasí patrně přetrvá po zbytek léta. „Nynější dlouhodobá předpověď ukazuje, že Evropa bude do konce léta většinou zakoušet mimořádné vedro,“ řekl serveru Euronews klimatolog Michael Mann.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků