Hlavní obsah
David Douglas Duncan na archivním snímku z roku 2008 Foto: Profimedia.cz

Zemřel Picassův dvorní fotograf Duncan, který lidem přiblížil válečné konflikty

Ve věku úctyhodných 102 let zemřel v minulém týdnu známý americký fotograf David Douglas Duncan. Svět znal především jeho snímky známého malíře Pabla Picassa, amerického prezidenta Richarda Nixona a také války ve Vietnamu. Právě válečným konfliktům se věnoval během své kariéry Duncan asi nejvíce a mnoho jeho snímků doslova obletělo svět.

David Douglas Duncan na archivním snímku z roku 2008 Foto: Profimedia.cz
Zemřel Picassův dvorní fotograf Duncan, který lidem přiblížil válečné konflikty

Fotograf David Douglas Duncan žil od 60. let minulého století na francouzské Riviéře. Bydlel ve vesnici Dastellaras nedaleko města Cannes. Zemřel v minulém týdnu v nemocnici ve městě Grasse na komplikace způsobené zápalem plic. Obklopen byl svými bližními. Informoval o tom ředitel Picassova muzea ve městě Antibes.

David Douglas Duncan na archivním snímku

Foto: Profimedia.cz

Duncan začal svoji kariéru už ve 30. letech minulého století, kdy podle Texaské univerzity v Austinu cestoval jako fotograf na volné noze po Severní a Jižní Americe. Své archivy z tohoto období věnoval právě výše zmíněné univerzitě v roce 1996.

Jeden z Duncanových snímků z vietnamského Khe Sanh

Foto: Profimedia.cz

Sám Duncan bojoval ve druhé světové válce jako mariňák a právě armáda se stala jeho hlavním fotografickým cílem ve dnech budoucích. Pro magazín Life pořídil sérii unikátních snímků z korejské války na počátku 50. let. Tato zkušenost jej ovlivnila po zbytek jeho profesionální kariéry.

Měl bezprecedentní přístup k Picassovi

„Abyste poznali jejich příběhy, každou stranu fotografií si musíte prohlížet stejně detailně, jako kdybyste četli psaného textu v novele,” napsal jako úvodník ke své kolekci snímků nazvané „To je válka” z roku 1951.

Muž si prohlíží portrét Pabla Picassa, který vyfotil David Douglas Duncan.

Foto: Profimedia.cz

Legendární fotograf, který své jméno spojil po značnou část kariéry s Nikonem, získal také poměrně unikátní přístup ke španělskému umělci Pablo Picassovi, kterého fotil nejen v jeho ateriéru, ale i doma. S Picassem se potkal v roce 1956 a zůstali dobrými přáteli až do Picassovy smrti v roce 1973. Známé jsou však i jeho snímky amerického prezidenta Richarda Nixona.

Fotoaparáty jsou politické zbraně

Pokud jej však něco učinilo opravdu slavným, byly to jeho naturalistické portréty zachycující neradostné osudy vojáků v Koreji a ve Vietnamu. Později během své kariéry byl Duncan hlasitým odpůrcem velkých válek, zejména pak v období prezidentování George W. Bushe.

„Máte fotoaparáty. Jsou to politické zbraně a vy je musíte používat,” řekl Duncan mladým válečným fotografům na mezinárodním festivalu fotožurnalismu ve francouzském městě Perpignan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků