Hlavní obsah
Rum může být stylovým dárkem nejen pro muže. Foto: Profimedia.cz

Zapomeňte na tuzemák. Prémiovým rumem potěšíte nejen muže

Jen málokterý příznivec kvalitního pití nemá ve svém osobním baru lahodný rum. Nápoj dříve spojovaný s piráty je v současnosti synonymem luxusu a skvělého požitku z každého doušku. A co víc, jedná se o dárek, který jistě potěší nejednoho muže.

Rum může být stylovým dárkem nejen pro muže. Foto: Profimedia.cz
Zapomeňte na tuzemák. Prémiovým rumem potěšíte nejen muže

Zatímco před lety si člověk pod slovem „rum“ představil nanejvýš ten tuzemský, dnes máme na výběr nepřeberné množství kvalitních, prémiových rumů. Jak se v nich vyznat a podle čeho je kupovat, abyste si zajistili úžasný chuťový zážitek?

Není rum jako rum

Již zmíněný tuzemák není ze své podstaty pravým rumem. Ten se totiž vyrábí z cukrové třtiny nebo řepy, zatímco tuzemský vzniká ochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí. Tradičně se rumy vyrábějí v oblasti Karibiku, nicméně na trhu najdete i velmi kvalitní nápoje například z Austrálie. Svůj rum má dokonce i Evropa.

03_zari_Zbozi_Premiove rumy_1

Rum se vyrábí poměrně složitým procesem, který probíhá v několika fázích, k nimž patří fermentace, následná destilace a poté zrání rumu v dřevěných sudech. Právě délka zrání rozhoduje o typu rumu – zatímco bílý zraje pouze krátce, těžké tmavé rumy si v sudech pobydou klidně i 30 let.

Právě podle barvy lze rumy obecně rozdělit do tří kategorií. První z nich je rum bílý, který je velmi jemný a nejčastěji se používá jako základ pro výrobu nejrůznějších koktejlů. Zlatý rum (někdy se můžete setkat i s označením jantarový) zraje několik let v dubových sudech a má díky tomu plnější chuť. Ačkoli i ten můžete použít do míchaných nápojů, vychutnat si jej můžete i samotný.

Na kvalitě nešetřete

Třetí skupinou rumů jsou rumy tmavé. Ty jsou nejkvalitnější, zrají v sudech nejdelší dobu a mají velmi výraznou a bohatou chuť. Rozhodně se nepoužívají do míchaných drinků, ale pijí se samotné. Skvěle se hodí jako dárek.

03_zari_Zbozi_Premiove rumy_2

Na trhu se ale setkáte i s takzvanými overproof rumy, které obsahují 57 % alkoholu (tzv. navy strength) a více, například u oblíbených rumů s označením „151“ počítejte se 75,5 % alkoholu. Narazit můžete i na rumy stařené nebo ochucené kořeněné rumy.

Rum si nejlépe vychutnáte nechlazený a ze speciálních sklenek, které jsou určené k jeho konzumaci. Ačkoli u prémiových rumů platí, že nepatří právě k nejlevnějším nápojům, určitě se na nich nevyplatí šetřit. Kvalita totiž často roste s cenou (v závislosti na stáří a typu rumu začínají ceny přibližně na 500 korunách). A tak především patříte-li k milovníkům dobrého pití nebo chcete rum darovat, sáhněte po některém z těch skutečně prémiových.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků