Hlavní obsah
Daniel Polman Foto: Kopča Tadeáš, ČTK

Za osm dní objel na kole Česko i Slovensko. Denně i přes 600 kilometrů

Na hranici lidských možností. Tak by se dal označit výkon českého cyklisty Daniela Polmana, který minulý týden dokončil cestu okolo Česka a Slovenska. Na kole urazil za osm dní 3540 kilometrů, na nichž nastoupal přes 35 tisíc výškových metrů.

Daniel Polman Foto: Kopča Tadeáš, ČTK
Za osm dní objel na kole Česko i Slovensko. Denně i přes 600 kilometrů

„Jedná se patrně o největší výzvu v kategorii ultra, jaká kdy na území bývalého Československa byla přijata. Průměrně jsem denně ujel přes 440 kilometrů a spal jen hodinu a 20 minut. Průměrná rychlost včetně všech zastavení, pauz a spánku vychází na 18,5 kilometru za hodinu. Dal jsem do toho všechno," uvedl Polman.

Dokázal to a je tady! Daniel Polman objel prolog závodu RACAS - Race Around Czechia & Slovakia dlouhý 3.540 km za 7 dnů,...

Zveřejnil(a) Race around Czechia & Slovakia dne Pátek 21. srpna 2020

Trasa nultého ročníku akce RACAS (Race Around Czechia & Slovakia) o délce přes tři a půl tisíce kilometrů připomínala ležatou osmičku. Vedla ze Vsetína směrem na sever okolo Česka, z jižní Moravy následně stoupal Polman zpět do Vsetína, odkud pokračoval do Tater, a z jižního Slovenska se vrátil opět do Vsetína. Trať tak byla o výrazný kus delší, než kdyby jel pouze okolo hranic.

Boj s deštěm

Čtyřicetiletý novopacký rodák má z minulosti bohaté zkušenosti z extrémních závodů, před absolvováním poslední výzvy ale cítil velký respekt.

„Parametry trasy mi do žil vlévaly adrenalin, ale taky pořádnou dávku respektu. Bylo mi jasné, že to bude masakr. Taky klukům z našeho týmu (Ultra Paka Racing Team) se ale celá myšlenka líbila a zaujal je průkopnický duch celého projektu,” uvedl Polman.

Video z dojezdu Daniel Polman do cíle ve Vsetíně!

Zveřejnil(a) Race around Czechia & Slovakia dne Pátek 21. srpna 2020

Za celou dobu spal v součtu jen necelých 11 hodin. Místy ho potrápilo počasí. Minimálně polovinu závodu bojoval s průtržemi, přeháňkami, ale i trvalejším deštěm.

„Připadali jsme si jako zásilková služba vozící srážky. Kam jsme přijeli, tam začalo lejt. Mnohdy se jednalo o jediné místo skoro v celé Evropě,” přiblížil Polman, který hned první den, kdy byl ještě plný sil, dosáhl na úctyhodná denní maxima 636 ujetých kilometrů a 7500 výškových metrů.

Oteklá zápěstí a studené mlhy

Po projetí Beskyd, rovin v oblasti Ostravské pánve, kopců Jeseníků, Orlických hor a nakonec i domácích Krkonoš se beze spánku přehoupl do dalšího dne a pokračoval do Jizerských hor. Na konci dne se potýkal i kvůli horší kvalitě silnic a nevlídnému počasí s potížemi, kdy mu otekla zápěstí a začala ho silně bolet.

Nakonec ale překonal všechny nástrahy. V Podunajské nížině s blížícím se koncem zavzpomínal na čtyřiadvacetihodinovku na Slovakiaringu, kde v roce 2016 zajel dosud platný český rekord: 911,68 km. Často už ho ale také přepadal mikrospánek. Ultramaraton dokončil po sedmi dnech a 23 hodinách.

„Jsem neskutečně dobitej. Asi jako nikdy. Bylo to opravdu hodně těžký. Trasa sama o sobě je náročná, navíc určitě polovinu závodu jsme zmákli v deštích. Co mě ale nejvíc popravovalo, byly noční studené mlhy. A taky horší silnice, které odrovnaly moje zápěstí. Udělal jsem velkou chybu, že jsem galusky dřív nepodhustil. Jsem ale rád, že jsem udržel motivaci a objel celou trasu v závodním režimu. Sama o sobě je krásná a skýtá potenciál pro velký mezinárodní ultracyklistický závod,” řekl Polman.

Zkušený vytrvalec má na této scéně ultra závodů několik úspěchů. Loni v červnu například dokončil ultramaraton Race Across America (RAAM) o délce 5000 kilometrů v limitu pouhých 12 dnů, a to jako teprve třetí Čech v osmatřicetileté historii závodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků