Hlavní obsah
 

Výčep budoucnosti? Pivo naservíruje během chvilky, platí se kryptoměnou

Znáte to, přijdete do hospody, chcete pár kousků zaplatit kartou, ale číšník vás upozorní, že platba je možná jen v hotovosti. V Turecku vám v jistém podniku nabídnou jako alternativu i platbu kryptoměnami. A to bez zbytečného čekání.

 
Výčep budoucnosti? Pivo naservíruje během chvilky, platí se kryptoměnou

Zájemci, kteří by rádi pivo zaplatili třeba bitcoinem, musí mít speciální aplikaci podporující technologii Lightning Network, která má pomoci zjednodušovat platby kryptoměnami. V praxi taková platba probíhá pomocí QR kódu u samovýčepu.

„Díky této technologii mají provozovatelé barů možnost ušetřit na personálních nákladech a dostávají od zákazníků platby ihned bez zbytečných provizí. Zákazník zase dostane hygienicky nezávadné pivo, a to ihned v požadovaném množství,” říká Can Algul, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Pubinno.

Zařízení zatím není nainstalováno v žádném stálém baru, zájemci jej ale mohou vyzkoušet ve vývojovém centru společnosti v Istanbulu.

S „kryptovýčepem” se nadšenci mohli setkat také na hudebním festivalu, kde by v budoucnu mohlo podobné zařízení najít uplatnění, uvedla agentura AP.

„Zákazník během dvou vteřin dostane potvrzení o platbě a zařízení načepuje půllitr piva,” vysvětlil Algul, jehož společnost spoléhá na rostoucí popularitu kryptoměn.

V samotném Turecku to však bude mít společnost složité. Země sice umožňuje obchodovat s kryptoměnami, nedovoluje však za ně nakupovat zboží.

„Zatím většina lidí používá bitcoin pouze jako investici a neustále sleduje vývoj ceny, to je pochopitelně velmi rizikové. Samotná technologie je pro nás však důležitá. Zatím jsme většinou omezeni zákonnými měnami a každých deset let čelíme rostoucí inflaci,” uvedl Enes Ozkan, ekonom a výzkumník v oblasti kryptoměn na Istanbulské univerzitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků