Hlavní obsah
Najít parfém, který by si uměl poradit s potem, není nic lehkého. Zatím... Foto: Profimedia.cz

Revoluční parfém vyřeší odvěký problém

Když si na své tělo aplikujete běžný parfém, obvykle funguje nepřímá úměra. Čím více potu, tím méně vůně. Jednoduše – čím více se potíte, tím více se ztrácí vůně vašeho parfému a tvoří se kolem vás nelibý odér. Přirozené, ale nepříjemné. Severoirská laboratoř však slaví úspěch, protože podle všeho se jí podařilo stvořit parfém, který při pocení voní silněji.

Najít parfém, který by si uměl poradit s potem, není nic lehkého. Zatím... Foto: Profimedia.cz
Revoluční parfém vyřeší odvěký problém

Každý člověk zná ten pocit, kdy na sebe aplikuje parfém, ten v tu chvíli silně voní, ale pár hodin nato, když je celý uřícený a zpocený, parfém je pryč a prostorem se začíná šířit nevábný pach potu.

Vědci z Belfastu našli řešení. Vyvinuli parfém, který se neuvolňuje hned po aplikaci na tělo, ale až ve chvíli, kdy kůže zvlhne potem. A čím víc se člověk potí, tím víc parfém voní. Unikátní parfém pochází z laboratoří Queen’s University v Belfastu, kde přišli na nový systém, v němž se vonné látky uvolňují do ovzduší až po kontaktu se slaným roztokem. Což je v případě aplikace na tělo pot.

Pomáhá slaný roztok

„Tento parfém má navíc schopnost odstranit z potu nepříjemné pachy. Za ně jsou zodpovědné thiolové sloučeniny,“ tvrdí profesor Nimal Gunaratne, jehož tým stál u zrodu nového typu voňavek.

Systém lze využít jednak při výrobě parfémů, deodorantů a krémů, ale také ve vědě. Lze tak totiž dosáhnout pomalého uvolňování požadovaných látek do okolí pomocí slaného roztoku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků